Na zahradě vám nezbyde jediná pampeliška. Babička vymyslela skvělý přírodní roztok

Jako malé dítě jsem pampelišku považovala za úžasnou květinu. Daly se z ní plést fantastické věnečky a její stonky byly dlouhé a pevné, ne jako u chabých sedmikrásek. Dnes, s vlastní zahradou, je pampeliška jedním z mých úhlavních nepřátel. Proto se jako tonoucí stébla chytám každé rady, jak tento neskutečně zatvrzelý plevel z mého pozemku vymýtit.

Ještě si to rozmyslete…

Jak si pamatujete ze základní školy, pravý název pampelišky je smetánka lékařská. Oprávněně. Již staří Řekové údajně objevili její léčivou sílu. I dnes pampeliškou leccos vyléčíte, hlavně tedy jejím kořenem. Pomůže vám při chorobách trávicího traktu, zánětech močového měchýře a ledvinových kamenech. Užívání pampelišky zahání únavu a podporuje správnou činnost jater, žlučníku, ledvin a střev. Čistí krev, zlepšuje činnost srdce a prospěšná je také při kožních problémech. Prostě učiněný všelék.

Takže vůbec nejjednodušší bude si pampelišky na zahradě ponechat, začít z nich sklízet kořeny, žvýkat listy, dělat med, čaj, sirup, salát, pivo a víno (nekecám, vážně jsou na to recepty). Ale pokud jste stejný bioburan jako já, stejně vás ty potvory v trávníku štvou a nechcete je ani vidět. Takže konečně se dostáváme k jádru – jak na ně?!

Jedlá soda

Jak každá správná netoxická, čistotná žena ví, jedlou sodou vyčistíte nádobí, kuchyň, koupelnu, záchod i rodinné stříbro. No a nejsladší třešničkou na dortu je její schopnost zabít pampelišku. Jednoduše ji posypte trochou jedlé sody a nechte působit. Soda rostlinu spálí až ke kořenům, vy ji pak vytrhnete a můžete se spolehnout, že kam jedlá soda „šlápla“, už pampeliška neporoste.  

Foto: Shutterstock

Ocet, ocet, ocet

Ocet mi kromě internetu poradil i můj děda. Přišlo mu to levnější než nejmenované zelené rozprašovací hubiče plevelů. Vyrobte si smrtící roztok sami. Do rozprašovače smíchejte půl hrnku octa, půl hrnku vody, přidejte ještě půl hrnku soli a čajovou lžičku prostředku na nádobí. Dobře promíchejte a následně aplikujte na pampelišky a jiné milé plevele. Pokud alchymista nejste, polijte prostě nežádoucí rostliny octem rovnou z láhve.

Alkohol

Je to trochu plýtvání, ale výsledek stojí za to. Smíchejte 30 ml tvrdého čirého alkoholu s půl litrem vody, nalijte do rozprašovače a jděte na věc.

Prevence

Nejlepší obrana je útok, takže příště nečekejte, až pampelišky zaútočí na vás, ale zahajte akci vy, protože kdo je připraven, není překvapen. Pravidelně trávník hnojte, dvakrát ročně vertikutujte, dosévejte chtěné druhy travin. A když je nejhůř? Klekněte a vytrhávejte, poctivě a s kořenem. A hlavně, hlavně nikdy nenechte pampelišku vysemenit. Protože jakmile vaše děti a vnoučata začnou do romanticky odkvetlých pampelišek foukat, můžete opravdu pomýšlet na založení pampeliškové farmy.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments