Říkali, ať ten špinavý koberec vyhodím. Babička mi ale poradila, jak ho vyčistit i od rudých fleků

Pomalu se blíží jedno z nejhektičtějších období v roce, kterým jsou Vánoce. To znamená, že kromě shánění dárků a pečení cukroví mnoho z nás čeká i velký úklid. Chystáme se mýt okna i dveře, vyprat záclony, naleštit parkety, vyčistit koberce a tak dále.

Hlavně čištění koberců ale může být oříšek, protože občas ukrývají i různé fleky, nejčastěji od kávy, vína, domácích mazlíčků a různých pokrmů. Na každý z nich proto platí něco jiného. Můžeme si najmout specializovanou firmu, ale ta samozřejmě stojí peníze, které umíme utratit i lépe. Jak tedy účinně vyčistit koberec? Pár tipů bychom pro vás měli.

Většinu skvrn vyčistíte s pomocí vody

Pokud smícháte půl litru vody se lžičkou octa, vyčistíte skvrny od alkoholu, Coca-coly, zmrzliny, mléka, bláta i šťávy z masa.

Smícháte-li lžíci amoniaku s šálkem vody, vyčistíte skvrny od krve, čokolády, kávy, hořčice, čaje i vína. Nepoužívejte ale čpavek na vlněné koberce. V tom případě použijte pouze vodu s běžným čistícím prostředkem.

Skvrny od kávy nebo čaje můžete odstranit i čističem na okna. Postříkejte jím tmavé fleky, nechte působit 1 – 2 minuty a otřete.

Se skvrnami od krve vám zase pomůže aspirin. Rozpusťte 2 tablety v misce se studenou vodou, směs naneste na skvrnu a nechte odpočívat. Krev z koberce díky aspirinu zmizí.

Pokud nemáte aspirin nebo jiný lék se stejnou účinnou látkou, kterou je kyselina acetylsalicylová, pokryjte krev pastou z vody a kukuřičného nebo bramborového škrobu. Lehce ji masírujte čistým hadříkem a následně omyjte studenou vodou.

Čerstvé skvrny od červeného vína zasypte nejprve solí a nechte ležet alespoň 15 minut.

Starší skvrny posypte jedlou sodou, tu pak postříkejte roztokem vody s octem a mýdlem a nechte několik hodin působit. Nelekněte se, ocet v kombinaci se sodou pění. Opět ale pozor, pokud jsou vaše koberce vlněné, může je ocet poškodit.

Foto: Shutterstock

Skvrny, na které voda nestačí

Na skvrny od tuků oleje nebo vosku položte papírovou utěrku a přejíždějte po ní žehličkou. Mastnota i vosk se nasaje z koberce do papíru.

Lepidlo z koberce odstraníte lihem. Navlhčete jím kouli z bavlněného hadříku a potírejte lepidlo, dokud se nezvlhčí. Pak jej opakovaně lehce otírejte, dokud nebude koberec čistý.

Líh můžete použít i k odstranění skvrn po inkoustu. Pokud nepomůže, použijte na inkoust žlučové mýdlo.

Vosk a žvýkačku zmrazte pomocí kostek ledu, zmražené je rozbijte na malé kousky, které následně z koberce vysbíráte a vysajete.

Lak na nehty odstraňte odlakovačem.

Skvrny od moči vytřete co nejvíc do sucha, potom postříkejte roztokem octa a vody 1:1, nechte krátce působit  a nakonec vymyjte teplou vodou s nebělícím práškem na praní. Opláchněte a osušte.

Buďte ke koberci šetrní

NIKDY skvrny netřete silou. Tření zatlačí špínu hlouběji do vláken, což ztíží její odstranění. Agresivní drhnutí může také roztřepit horní části kobercových vláken a tím změnit jeho vzhled.

K vysoušení mokrých skvrn používejte papírové ručníky nebo utěrky z mikrovlákna. Opět netřete, ale použijte spíš určitý tlak. Dbejte na to, aby tyto ručníky byly bílé nebo stálobarevné. Poslední věc, kterou potřebujete, je čisticí hadřík, který reaguje se skvrnou nebo čisticím prostředkem a špinavý koberec ještě zabarví.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments