Na západě je hitem pasivní vaření. Lidé tak šetří obrovské peníze za energie

Už jste slyšeli o pasivním vaření? Že ne? Abychom vám jej přesněji definovali, tak jde o metodu vaření, která snižuje energetickou spotřebu, o kterou se většina z nás v nynější situaci snaží. My se jistě nedivíme, protože se zvyšujícími se náklady za plyn a elektřinu, jsme nuceni sáhnout hluboko do kapse a značně šetřit – tedy alespoň mnozí z nás. Kdy se situace vrátí do starých kolejí nebo se alespoň uklidní, není vůbec jasné, a tak přemýšlíme, kde všude ušetřit. Jedním ze způsobů je vaření, které je velkým energetickým žroutem. 

Pasivní vaření může pomoci

Mnozí z nás, ve snaze šetření, přistoupí ke studené kuchyni, případně i ke zmíněnému pasivnímu vaření. A pokud si lidé nechtějí odpírat teplé obědy, jednoduše navaří rychlá jídla na týden předem, vloží jídla do krabiček, zamrazí je, a následně je rozmrazují dle potřeby. Pasivní vaření je však trochu jiné. Zde se využívá vroucí voda k dojití potraviny. V praxi to znamená, že několik minut před koncem vaření sporák vypnete a potravina se ve vodě dovaří. Tímto způsobem můžete získat lahodně uvařené těstoviny, zeleninu, rýži, ale i brambory.

Zmíněné těstoviny budou delikatesou

Když se v potravinách porozhlédnete po těstovinách a jejich návodu na přípravu, některé z nich mohou být vařeny po dobu například dvou minut, a následně je necháte pod pokličkou bez přímého zahřívání, a to po dobu osmi minut. Stejně tak můžete vypínat i brambory, které uvaříte na skus a poté je vypnete a necháte takzvaně dojít. Syrové potraviny, jako je maso, vejce a tak dále, raději tímto způsobem nevařte.    

Foto: Shutterstock

Připravte oběd dle pasivního způsobu

Připravme si společně těstoviny se sýrovou omáčkou podle pasivního způsobu vaření. Dejte vařit vodu do hrnce a poté do ní vysypte těstoviny. Ty nechte přibližně tři minuty vařit. Tenké těstoviny, jako jsou špagety, malé vrtulky, kolínka a podobně, můžete nechat vařit dvě minuty. Následně sporák vypněte a nechte těstoviny pod pokličkou takzvaně dojít. Mezi tím si připravte tyto suroviny na sýrovou omáčku:

  • 400 ml mléka
  • 100 nivy nebo goudy
  • 1,5 PL hladké mouky
  • sůl a pepř na dochucení

Do nepřilnavé pánve dejte máslo, po rozpuštění přidejte mouku a zasmahněte světlou jíšku. Snažte se, aby jíška nezezlátla. Nyní si vezměte metličku a postupně přidávejte mléko pokojové teploty – míchejte a přiveďte k varu. Omáčku osolte, opepřete, popřípadě ochuťte tak, jak máte rádi a za stálého míchání vařte deset minut. Následně nastrouhejte sýr a vmíchejte ho do připravené omáčky. 

Foto: Shutterstock

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Miroslav
Miroslav
1 rok

To je zase moudro