Naše babičky skoro nedaly ocet z ruky. Zatočil s nejhorší špínou a má se dávat i do pračky

V drogeriích dnes najdete speciální čisticí prostředek snad na každý předmět, který doma máte. Pokud byste je chtěli všechny, museli byste jim vyhradit speciální místnost.

Občas musí člověka napadnout, jak si poradily naše babičky bez všech těch leštidel, saponátů a emulzí, že přesto měly doma čisto?

Ocet zatočí se rzí i mastnotou

Babičky byly velmi chytré ženy a vystačily si s tím, co měly k dispozici. Objevily totiž, jakým skvělým pomocníkem při úklidu je obyčejný ocet.

Vyrábí se z kyseliny octové, která zvládne zničit i mastnotu a špínu. Ocet proto funguje nejen jako čistič, ale i jako desinfekce a dokáže zabít spoustu bakterií.

Vyzkoušejte mytí octem

Octem můžete umýt okna. Smíchejte horkou vodu s octem, přidejte saponát a roztokem umyjte skla. Po vysušení se budou třpytit jako nikdy.

Vodu s octem smíchejte v misce, vložte ji do mikrovlnné trouby a nechte asi 5 minut ohřívat. Vytvořená pára uvolní všechny nečistoty a zbytky jídel, které pak jednoduše setřete.

Roztokem octové vody myjte podlahy. Do kbelíku přidejte i pár kapek esenciálního oleje, aby místnost provoněl.

Skvěle vám pomůže s mytím sporáku, který je mastný a lepkavý. Opět ho smíchejte s vodou, nastříkejte na varnou desku, nechte asi 10 minut působit a vydrhněte mýdlovou vodou.

Octový roztok si poradí i s kuchyňským dřezem. Stejně jako sporák ho postříkejte kyselou směsí, nechte působit a následně opláchněte saponátem.

Foto: Shutterstock

Varné konvice a kávovary zbavíte nánosů vodního kamene s pomocí octa. Nalijte ho přímo do nádržky na vodu, nechte projít varem a potom pořádně vypláchněte.

Octem vyčistíte připálené zbytky na hrncích a pánvích. Nalijte ho do nádobí abyste spáleninu potopili, přiveďte k varu a vařte 5 minut. Nechte tekutinu vychladnout, vylijte a houbou odstraňte všechny stopy po nečistotách. Vyčistit od rzi můžete i litinové nádobí, pokud je namočíte do octa.

Ocet je skvělý pro mytí a dezinfekci plastového prkénka, obzvláště, pokud jste na něm krájeli syrové maso.

Máte-li doma tvrdou vodu, možná jsou vaše sklenice jakoby zakalené. V tom případě je na pár minut namočte do dřezu s neředěným octem.

Použijte ocet k vyčištění sprchové hlavice. Stačí, když ho večer nalijete do igelitového sáčku a gumičkou přiděláte ke sprše. Ráno nebude po vodním kameni ani stopy.

Ocet se hodí k vymytí vany nebo záchodové mísy, pokud se v nich objevily rezavé skvrny. Smíchejte ho s teplou vodou a postiženou oblast pořádně vydrhněte. Pokud je skvrna úporná, přidejte k octu jedlou sodu a nechte chvíli působit.

Když nalijete ocet do pračky, poradí si nejen s vodním kamenem, ale změkčí a provoní i vaše prádlo.

Kdy se octu raději vyhněte

Nikdy byste neměli octem mýt přírodní kámen, zejména mramor a žulu a poškodit by mohl i podlahy z tvrdého dřeva.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments