Neadekvátně přeplacení důchodci. Nezaslouží si to. Už je to tady, půjdou dolů

Už je naprosto jasné, že stát má obrovský problém s důchody. Jednoduše na ně nejsou peníze, přinejmenším ne, pokud by pokračovaly v současné podobě. Nějakým způsobem se na ně bude muset sáhnout a teď je jen otázkou, jak a kdy se to provede. Čas každopádně hraje proti nám.

Dostávají moc

Je také zvykem, že se kolem důchodů a případných zásahů do nich chodí po špičkách. Zejména pokud jde o současné penze, které se však ukazují být základem problému. Právě ty se totiž v posledních letech utrhly ze řetězu a způsobily kolaps tohoto systému o deset let dříve, než se očekávalo.

Jak správně v Otázkách Václava Moravce upozornil bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok, jednoduše jsme si v tomto případě dovolili neadekvátně přeplacenou generaci důchodů. Dalo by se pokračovat s tím, že takové navýšení penzí si jednoduše nezasloužili, pokud vezmeme v potaz, že je to na úkor důchodů příštích generací.

Důchody v Česku vzrostly skutečně enormním tempem a letos po mimořádné valorizaci překonají v průměru hranici dvaceti tisíc korun. Jak ukazují nejrůznější srovnání, v podstatě jsme dohnali Německo ve výši důchodů, avšak při mnohem nižší výkonnosti celé ekonomiky.

Foto: Shutterstock

Musí se do toho sáhnout

Právě v tom je ten problém. Důchody se razantně zvyšovaly, aniž by na to ekonomika reálně měla a aniž by do důchodového systému přitékaly adekvátní prostředky. Už teď končí v obrovském deficitu každý rok, a to ještě do penze neodešly ty nejsilnější ročníky.

Pakliže by se měla udržet určitá spravedlnost, mělo by se v první řadě sáhnout na důchody současné generaci penzistů. Ideální by bylo je o něco snížit, ovšem to bude zřejmě neprůchozí. Tak by se měly alespoň na několik let zmrazit, dokud je ekonomika zase nedožene.

Roky zde fungoval takzvaný důchodový automat, který velmi dobře vypočítával penze vzhledem k inflaci a průměrným mzdám. Jenže pak se do něj začalo opakovaně sahat za účelem rychlejšího nárůstu penzí. Teď by nebylo od věci ho upravit zase do původní podoby.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
51 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Jak je možné, že v Evropě máme nejnižší platy a důchody a současně nejdražší bydlení, energie a jídlo? Domnívám se, že je to zejména z toho důvodu, že národní bohatství se zprivatizoval o do rukou nadnárodních korporací, jimž zůstávají nezdaněné dividendy.

Ivan Pikola
Ivan Pikola
1 rok

Německo jsme ve výši penzí nedohnali ani ve snu .
Z čeho tak autor usuzuje nevím .
850 euro ?
Mám tam známé a vím že tohle není pravda.
Tchán tam pracoval 12 let a má penzi 450 euro .
Za 30let práce u nás 15 000 kč….
Hm…

Ivan Pikola
Ivan Pikola
1 rok

Ti lidé ,důchodci mají právo na důstojnou penzi. Celý život pracovali tak proč ne. Kecy typu že si zvyšování penzí jsou stupidní a nemorální. Nevážíte si celoživotní práce lidí. Nebo myslíte že penzisté už tolik nepotřebují? Omyl velký omyl a neúcta k těmto lidem. Oni si vetšinou nemohu přivydělat. Platí bydlení a další věci jako lidé v produktivním věku. Hold na to bylo x let a nic sliby a kecy každé vlády. Měli by se zvýšit spíše daně napříč všemi položkami. Superhrubá mzda byla dobrá a místo zvýšení daní z příjmu došlo ke sníženi. Cesta je zvýšeni daní všech a… Číst vice »

Marcela
Marcela
1 rok

Autor srovnává naše a německé důchody – prý už jsou stejné (ha), proč nesrovnává naší a německou inflaci? Důchody rostly dle inflace, a tu důchodci nezavinili. Inflace je důvod zla, kdyby nebyla, nejsou tyto starosti. Z článku – důchody by se měly snížit současným důchodcům – fajn. : snížíme veškeré příjmy (mzdy, odměny, různé příspěvky..). Jenže to by se nám národ vzbouřil, důchodci budou jenom remcat. Vládě drahota vyhovuje. A, že už se nám celá Evropa posmívá? – no a?

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Marcela

Babiš řekl že náš dluh je malý, že si můžeme dovolit půjčovaní a rozhazování. Vy si nepamatujete co bylo 2-3 roky nazpátek?

Jan
Jan
1 rok

Budeme mi UK obilí a vymreme sami a vláda s nervem si můžou přidat důchodci spěte

Lenka
Lenka
1 rok

Takže, dustojná mzda je na tento rok 42 000,ale důchod 15 000 je rozežranost. Nějak mi to nevychází. Pořád jenom posloucháme že za 45 let práce vám stačí mnohem míň, protože je třeba se uskromnit. Ale za 0 roků práce je třeba zvýšit dávky aby příjemci sociálních podpor a příspěvků nestrádali. Vychází mi to že celý život pracovat je krajně nevýhodné.

Věra
Věra
1 rok
Reply to  Lenka

To máte pravdu.Na úřadě práce je plno mladých kteří ještě nikdy nepracovali a pracovat nebudou jelikož se jim nechce pracovat za 30000KČ.

Šárka Klečková
Šárka Klečková
1 rok
Reply to  Lenka

NAPSÁNO SUPEEEEER 👍👍👍👍

Jana
Jana
1 rok
Reply to  Lenka

Však oni dobře vědí, že pracovat se nevyplatí. Dostanou na bydlení, hmotnou nouzi a td. Dá jim to podle děti i 20tis..bez práce a pracujícím se jen smějí jak jsou blbí

Jajka
Jajka
1 rok
Reply to  Lenka

Přesně napsáno!!!Ti slušní a poctiví vždy na vše v našem státě doplatí!!Ti kteří nikdy nepracovali se mají lépe než někteří sedření důchodci! Totéž platí i u jiných věcí! Pracující otcové platí výživné a ti co úmyslně nepracují na smlouvy pouze někde brigádně se matkám smějí do obličeje a nikdo s nimi nic neudělá!😡Totéž průměrná mzda přes 40tisic? Kdo to má z obycejných dělnických prací? Dělník na stavbě u firmy když má 23 tisíc tak je frajer a mohla bych jmenovat další profese! Kdo dnes není ajťák,manažer atd.pláče nad výdělkem!😡

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Jajka

No a proč pak chybí například klempíři a tesaři na živnost, když k tomu nepotřebujete nějaké extra vzdělání a stačí jen dojít si na živnostenský? Taková práce dělníkovi z fabriky nevyhovuje? U nás se staví a lidé dlouho čekají na řemeslníky, to je snad dobrá příležitost na změnu nebo ne?

Sousedovi vyhovuje fabrika za pár drobných, protože je pořád v lihu a nevadí mu že vedle dávají 2-3 násobek. On za ty prachy makat nepůjde, protože by musel být nonstop čistý.

Last edited 1 rok by Josef
Josef
Josef
1 rok
Reply to  Lenka

Mzdu daníte, důchod ne a tím se vám obě cifry dost přiblíží. Běžně se počítá že člověk se celý život staral a má bydlení, pak je 15tis uplně jiná informace.

František
František
1 rok

Ano důchodci jsou největším bolákem této vlády. Fialova pětidemolice je to nejhorší, co nás mohlo potkat. Mladí nám vyčítali pokřivená záda v roce 1968, kdy nám vyčítají, že jsme se neozvali. A to, co oni udělali je snad ještě horší. K vládnutí pustili vládu složenou z neodborníkú, nekompetentních lidí a pouze lidí, kteří si myslí, že vládnutí je jednoduchá věc. Ministr financí, je nejdůležitější osobou v této vládě. Elektrikář, kterému jsou na hony vzdálené účetní operace a takový nepořádek v číslech neměl ani Kalousek. Od jeho doby až po pana Babiše a paní Schillerovou jsme měli i přídavek k dúchodu… Číst vice »

Vojteska
Vojteska
1 rok
Reply to  František

Zavedte povinnou eutanazii pro lidi 65÷. Samozřejmě bez vyjimky , ať to platí i pro novodobou slechtu. Pak se veřejne finance dostanou do normálu.

Kamil
Kamil
1 rok
Reply to  Vojteska

Dobrý den . Proč by ,měly zavádět povinnou eutanazii nad 65 let , ty lidi chcou žít . Ste na hlavu ? Nebo co . Vy stě blázen . Tu eutanazii tu v ČR nikdy neschválí a ani nezavedou. Na plný důchod si musíte šetřit už jste měl začít dávno . Jsem zdravotník sanitář nejmenované nemocnici ale to jsem proti eutazie mohly bychom dlouhé hodiny o ní polemizovat . Pochop tě to Prostě tu nikdy nebude v ČR, já jen odpovídám

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Kamil

Je to blázen.

Michal
Michal
1 rok
Reply to  František

Jak někdo může napsat,že důchody jsou u nás jako v Německu? Takový člověk vůbec nemá psát tento druh článků.

Věra
Věra
1 rok
Reply to  František

Přesně tak.Už je to hrozné vše.

Miloslav
Miloslav
1 rok
Reply to  František

On ten pitomec o elektrice ví akorát že kope

Kamil
Kamil
1 rok
Reply to  František

Vážený, uvědom tě si , že takový důchodce . Který dělal třebas v dole , v uranových dolech , nebo v nakym dole. A další těžké pozice. Mají nárok na důchod jaký má mít . Každá profese je jinak ohodnocena . Ale důchod 15000 Kč si myslím že stím by měl jeden důchodce vyjít Aš dost

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Kamil

Důchodci s důchodem 15 tis které znám, jsou celoživotní netáhla, tak nekecejte.

Kamil
Kamil
1 rok
Reply to  František

Jednou půjdete taky do plného důchodu

Miroslav
Miroslav
1 rok

Dokud si poslanci nesníží mzdy o 20procemt, nerozpustí parlament , pak nemají právo rozhodovat o snížení mzdy důchodci. Fialový fašismus.

Šárka Klečková
Šárka Klečková
1 rok
Reply to  Miroslav

Přesně 👍❤️

Silovský.
Silovský.
1 rok
Reply to  Miroslav

Divný, že máš pravdu

Kamil
Kamil
1 rok
Reply to  Miroslav

To jste úplně vedle . Mají právo rozhodovat .

Jiří
Jiří
1 rok
Reply to  Miroslav

Ne o 20procent pro důchodce je 20 000 tisíc moc a pro vládu 300 000 tisíc málo nějak mně to nevychází a to mají leteckou společnost tak kdo víc škodí.

Jana Krausová
Jana Krausová
1 rok

Jak můžete být tak ubozí a říkat, že důchodci si nezaslouží slušný důchod. Starodůchodci mimo nějaké nomenklatury mají důchod 13 až 15 tisíc a jsou to ti bez kterých by vlády po roce 1989 neměly z čeho mít peníze, jelikož ty jsou z peněz pracujících ještě za socializmu. Všechno bohatství, které tu bylo vytvořený posametové vlády rozprodávaly a vykrádali 33 let ! Teď, když už je skoro vše rozkradeno a prodáno se sahá v první řadě na peníze těch, co vás až do dnešních dnů vlastně živí ! Ti, co mají důchody z dnešní doby, tak měli větší platy, proto… Číst vice »

Vlastik
Vlastik
1 rok

Ono je dulezite, kteri lide maji vysoke duchody.Nekteri dosstanou zase pridano 1500 ati co berou podstatne mene dostanou460kc.Zkratka kostelni okno pan Jurecka to opet nezvlada.Pri jeho krestanskych zasadach (5deti v Pokytnici a odejde za stetkou do Prahy?Co rika ten nahore
Asi si vytroubi odpustky na tu svou tubu.Ostuda regionu.Jako zemedelec stal za ho..o a jako ministr je to jeste horsi.Fialovy hmus!