Nebezpečné stavy – avitaminóza a hypervitaminóza. Jak se projevují?

Dodávat svému tělu přesné množství prospěšných látek, se může zdát jako jednoduchý úkol, avšak celý tento proces je poněkud složitější. Pomocí vitaminů se sice nemůžete předávkovat tak, aby vám to výrazně ublížilo, nicméně tělo tuto skutečnost pocítí. Dříve nebo později to dá najevo pomocí různých signálů. Obdobným způsobem bude jednat také v případě, když pocítí, že má vitaminů a minerálu nedostatek.

Co je to avitaminóza a jak ji léčit

Pojem avitaminóza označuje tělesný stav, kdy ke zdraví chybí jeden nebo více vitaminů. Na vině je v první řadě váš jídelníček. Ten by měl totiž obsahovat všechny prospěšné látky v přiměřeném množství a čas od času si lze ulehčit pomocí doplňků stravy. Jakmile váš lékař zmíní v souvislosti s vaším zdravotním stavem termín avitaminóza, vyzkoušejte nejprve doplnit požadované množství pomocí lékárenských doplňků stravy. Abyste tomuto problému předešli do budoucna, zkuste se poradit o změně jídelníčku s výživovým poradcem nebo přímo lékařem. Jistě najde ve vašem stravování viníka.

Jak se projevuje hypervitaminóza a proč vzniká

Jedná se o stav, který je zrcadlem předchozímu termínu avitaminóza. Pokud se v těle nahromadí velké množství vitaminů, které není tělo schopné uchopit, začnou se projevovat různé zdravotní obtíže. Překvapit vás rázem může například ekzém, akné, praskání rtů, průjmy, žaludeční bolesti a v krajních případech u těhotných žen komplikace s plodem.

Hypervitaminóza nejčastěji vzniká právě díky chybnému užívání doplňků stravy. Pokud si ráno napočítáte u snídaně plnou hrst pilulek, měli byste tento příjem omezit. Vyvážený jídelníček vám podobné obtíže nezpůsobí a vitaminů poskytne tak akorát.

Vážnější komplikace

Přemíra vitaminů v těle způsobuje také problémy neviditelné pro lidské oko. Uvnitř těla se může odehrávat odvápnění nebo narušení některých orgánů.

Při polykání doplňků stravy proto myslete hlavně na fakt, že primárním zdrojem vitaminů je vaše běžná strava, která má obsahovat všechny prospěšné složky. Pilulky poslouží až v případě, že tělu stále chybí jeden určitý vitamin.

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments