Nedostatek důležitého vitamínu může způsobit hyperaktivitu a ADHD u dětí

ADHD, diagnóza, o které se hodně mluví, porucha pozornosti je úzce spojená s hyperaktivitou a komplikuje život dětem, rodičům i učitelům. I dnes ale na její existenci hodně lidí nevěří a děti s touto poruchou řadí mezi nevychované. Jiní se domnívají, že by stačilo nejíst tolik cukru a konzervantů a zjednodušit jídelníček.

ADHD

Diagnostikovanou nemoc ADHD má dnes zhruba každé 10 dítě, které při ní trpí hyperaktivitou a poruchou pozornosti. Tato neurovývojová porucha známá pod anglickou zkratkou ADHD neboli Attention Deficit Hyperactivity Disorder podléhá mnoha studiím. Vědci třeba zjistili, že příčinou jejího vzniku může být mimo jiné také jen pouhý nedostatek důležitého vitamínu D v těle matky během těhotenství.

Kdo je ohrožen

ADHD je u dívek často nerozpoznané, přesto je může poškodit na celý život. Snad právě proto se říká, že se vyskytuje hlavně u chlapců. Mezi hlavní příznaky patří neudržení pozornosti při nejrůznějších činnostech. Děti s ADHD proto nemají rády úkoly zaměřené na trpělivost a soustředění. Navíc velmi často ztrácejí věci, jsou neustále v pohybu, stále mluví, jsou neklidné a mají problém zůstat chvilku v klidu.

Studie vlivu vitamínu D na ADHD

Finští vědci zkoumali 1000 dětí s ADHD narozených v letech 1998 a 1999 a 1000 dětí bez této poruchy. Výsledky studie prokázaly souvislost mezi nedostatkem vitamínu D u matek během těhotenství a výskytem ADHD u jejich potomků. Při nižší hladině vitaminu D je podle výsledků studie riziko poruchy vyšší o 45 až 65 %.

Nepostradatelný vitamín D

Vitamín D je souhrnné označení pro látky, ze kterých si tělo vytváří hormon kalcitriol, který ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu v těle. Ovlivňuje více než 200 chemických reakcí v organismu, je nezbytný pro správný vývoj centrálního nervového systému a je prevencí před respiračními onemocněními. Při jeho nedostatku vzniká deprese, onkologické choroby i snížená imunita.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.