Česká spořitelna navýšila poplatky. Za některé služby si výrazně připlatíte

Do českého bankovnictví se plíživě vrací neoblíbené poplatky, které navíc dosti výrazně rostou. Stojí za tím obnovená dominance velkých bank nad trhem, které nakonec vyhrály v souboji s těmi menšími, které Českou republiku opouštějí, případně své klienty prodávají právě velkým bankovním domům.

Velmi zvláštní poplatek

Jen v uplynulém roce skončilo na českém trhu několik bank. Definitivně byla zlikvidována oblíbená Equa Banka, jejíž klienti teď zjišťují, že u Raiffeisenbanky je to úplně jiné. Odešla také Hello Bank, která přeprodala své klienty s půjčkami České spořitelna.

A je to právě Česká spořitelna, která před pár dny zavedla nový ceník poplatků. Ten přitom přináší celou řadu změn, obvykle k horšímu a pro některé klienty bude znamenat zvýšení nákladů za používané služby u této banky.

Koho by ještě před pár lety napadlo, že za potvrzovací SMS, které posílala prakticky každá banka, se budou platit nemalé částky. Když banky hrozily tím, že tyto poplatky zavedou, mnozí nad tím mávali rukou, že něco takového si přeci netroufnou.

A hle, už je to tady. Předpoklad přitom byl, že tyto poplatky budou v haléřových částkách, což je skutečná cena těchto SMS, které bankám účtují mobilní operátoři. Jenže banky vycítily možnost a tento poplatek pořádně napálily. U České spořitelny dosud činil nemalých 2,50 Kč, ovšem od konce ledna zdražil na již vcelku nehorázných 3,50 Kč. Nutno však dodat, že v tomto ohledu na tom není Česká spořitelna nejhůře. Například Moneta Money Bank se rozhodla za SMS účtovat dokonce 5 Kč.

Foto: Shutterstock

Zdražuje řada služeb

Česká spořitelna to staví tak, že lidé mají možnost využívat potvrzování transakcí v mobilní aplikaci George, což je zdarma. Existuje však nemalá skupina lidí, kteří si aplikaci, ve které je přitom zahrnuto i veškeré bankovnictví, instalovat nechtějí, jelikož se obávají možnosti zneužití.

A tato obava je poměrně oprávněná, jelikož to byla sama Česká spořitelna, která teď varovala před náporem falešných aplikací, které vám mohou vyluxovat účet. Kdo ovšem aplikaci používat nebude a bude si nadále nechávat posílat SMS, může ho to vyjít velmi draho, obzvlášť pokud účet používá aktivně. Platí však, že lidé nad 70 let mají tyto SMS zdarma. Proč byla zvolena právě tato věková hranice, je otázkou.

Česká spořitelna ale zdražuje také další služby. Například výběr hotovosti na pobočce vyjde nově na 125 Kč, stejně jako vklad na účet třetí osoby. Papírový výpis, ať už je k účtu, úvěru nebo kreditní kartě, zdražuje na 70 Kč.

Čtěte také: Už je to tady. První banka v Česku zrušila hotovost. Lidé jen koukají, co se to děje

Cokoliv fyzického, ať už kontakt na pobočce nebo nějaký ten papír, zkrátka zdražuje a banka klienty nutí využívat své moderní digitální služby. To však nemusí být po chuti zdaleka každému.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vojtěch Čermák
Vojtěch Čermák
4 měsíců

ČS není Česká banka paní redaktorko.
A co se týče poplatků,tak ty jsou dány už v roce 2023 a přišli na oznámení všem uživatelům ČS.
Píšete o něčem o čem nemáte ani ponětí a divím se deníku,že vás pustí do etéru,aniž by si ověřil fakta.

Pavel19
Pavel19
4 měsíců

V roce 2013 jsem šel do rakouské “České” spořitelny zrušit po více jak 20 letech účet. Potřeboval jsem trochu osekat výdaje a nejvíce mě štval fakt, že mám platit za službu internetové bankovnictví, za to, že nechodím na pobočku, dělám si všechno sám a šetřím bance peníze — mám ještě platit. Nehorázná drzost. V té době jsem měl již zkušenosti s britským bankovnictvím, kde bylo a je pro soukromé osoby vše zdarma včetně výběrů z bankomatů většiny bank, nejen té vaší. Spořitelna mi okamžitě nabídla “nadstandartní” účet s balíčkem služeb v hodnotě asi 120Kč/měsíc zdarma na 3 roky. Účet jsem… Číst vice »

Vojtěch Čermák
Vojtěch Čermák
4 měsíců
Reply to  Pavel19

Nikdo nikoho nenutí aby někdo používal to co nechce.Je to jenom Váš problém!!
.