Cukrárny v Česku zdražily. Lidé už přijde cena vysoká

Vysoké ceny už prosakují do všech segmentů a lidé před nimi nemohou utéci. Prodejcům nezbývá nic jiného, než zvýšené náklady promítat do cen svých výrobků, jež pak nabízejí koncovým zákazníkům. Objevují se ale také zprávy, že této situace využívají k ještě vyššímu zdražení, než by bylo zapotřebí. Někteří se tak chystají na horší časy, jiní chtějí prostě jen více vydělat.

Dort za cenu oběda?

Nepříjemné překvapení v posledních dnech zažili i zákazníci řady cukráren v České republice. Ty ještě navýšily tempo dosavadního zdražování. V řadě z nich už jsou dorty k mání i za více než 100 korun.

Vždyť stokoruna, to se ještě docela nedávno platilo za obědové menu. A to mají lidé zaryto v paměti. Co na tom, že dnes už jsou ceny v restauracích také vyšší. Ale u většiny ona stokorunová stravenka stále zůstává. To už má hodnotu jednoho malého dortu, ptají se mnozí?

Provozovatelé cukráren by pochopitelně byli raději, kdyby mohli ceny držet níže. To jim však nedovoluje rapidní nárůst cen vstupů, jako jsou energie, platy zaměstnanců a ceny samotných surovin. V cukrárnách tak lze bohužel být svědkem i smutných situací, kdy lidé zjišťují, že si své radosti budou muset odepřít.

Já sem chodím možná dvacet let. S kamarádkou jsme si každý týden dopřáli a daly si dortík, chlebíček a kafíčko. Ano, bylo to drahé, ale také to byla jedna z mých mála radostí, kterou jsem si z důchodu dopřála. Vždycky jsem měla trochu nepříjemný pocit, když jsem musela platit tolik peněz, ale užívaly jsme si to. Dnes jsem tu ale naposledy,” uvedla paní Jarmila s patrnými slzami v očích, když zjistila, jakým způsobem její oblíbený podnik zdražil. Dodává, že teď musí počítat každou korunu s tím, jak se vše zdražuje doslova před očima. Navyšování důchodů to vždy dohání až s odstupem, kdy už je stejně všechno zase mnohem dražší.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Kapoun
Pavel Kapoun
1 rok

Babičky plakaly, že je to drahé, zatímco mladý, pracující člověk prakticky nemůže ani pomyslet na to, že by tam vůbec šel…

Ivs
Ivs
1 rok

Hlavně, že se nechaly očkovat, aby mohly chodit na “kafíčko”

Zuzana
Zuzana
1 rok

Paní Jarmila chodila každý týden a teď kvůli navýšení nepřijde vůbec? Co takhle se uskromnit pouze na 1 návštěvu měsíčně? Ve finále ušetří a její tradice bude zachována.

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Zuzana

I to je možné ale dávat stovku za kousíček dortu?!Ato je jen ten dort,kde má kafíčko a chlebíček?!To bych ji spíše poradila ,ať si upeče bude mít plný plech a kamarádka může chodit k ni a můžou se střídat!

Jarmila
Jarmila
1 rok
Reply to  Monika

Víte, ono nejde jen o tu kávu,dortík a chlebíček. Oni potřebují i sociální kontakt ne být jen doma a nebo v klubu důchodců. Potřebují se setkávat s mladšími lidmi,pozorovat život všech věkových kategorií ne jen seniorů. Je to vlastně taková forma výletu,které ostatní lidé také podnikají. K tomu se dopracujeme vpodstate dříve či později všichni. Třeba by rády i do divadla či kina ale to už je opravdu nad rámec jejich možnosti.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Jarmila

To máte sice pravdu, ale jak už tady někdo napsal – mladí lidé mají jiné starosti a kolikrát na ten dortíček ani nemají peníze nazbyt – takže se žádný sociální kontakt asi nekoná…a divadlo, kino? Kde na to mají dnešní mladé rodiny s dětmi vzít peníze a čas?
A jak už tu také někdo napsal – může upéct něco doma a pozvat kamarádky – podruhé upeče kamarádka – atd. bude to výrazně levnější a pokecají si stejně dobře (ne-li lépe) jako v té cukrárně.