Kdy nejvíce útočí osteoporóza? Pozor si dejte 5 až 8 let po přechodu

Řídnutí kostí neboli osteoporóza postihuje více ženy a výrazně souvisí také s poklesem hormonů po menopauze. S prodlužováním věku současně roste i počet nemocných. Jaká je prevence?

Proč je vlastně osteoporóza zákeřná? Dochází při ní často k velkému oslabení a snížení pevnosti kostí díky úbytku kostní hmoty i poklesu její kvality. Zvyšuje se riziko zlomenin. Nejrizikovější jsou ženy po menopauze díky snížení hladiny hormonů v těle. Největší problém je podceňování osteoporózy.

Dlouhověkost vzrůstá a věk přechodu se nemění

Ženské pohlavní hormony kosti chrání a zpomalují proces jejich řídnutí. Proto se osteoporóza nejvíce projevuje u žen po menopauze, kdy hormony klesají. Problémy nastávají 5 až 8 let po klimakteriu. Postmenopauzální osteoporóza se objevuje stále častěji. Průměrné dožití se prodloužilo o více než 20 let. Věk přechodu se ale nemění. Prodlužuje se doba života bez estrogenů. Důležitý je věk, vitalita a tělesná konstituce žen. Hubenější ženy mívají i křehčí kosti.

Jak předcházet osteoporóze

Když se nemoc projeví, je pozdě. Je třeba prevence v průběhu života a nepodcenění ve vyšším věku. K onemocnění vede nedostatek a špatné vstřebávání vápníku a vitaminu D, málo pohybu, kouření a alkohol. U žen po menopauze je příčinou i snížení hladiny estrogenu. Osteoporóza je dědičná, nebo provází chronická a zánětlivá onemocnění, revmatoidní artritidu či dlouhodobé užívání kortikoidů.

Jak poznáte, že máte osteoporózu

V České republice má osteoporózu třetina žen ve věku nad 50 let a polovina žen nad 70 let. Často vede ke zlomeninám obratlů, kyčlí a stehenních kostí. Důsledkem úrazů jsou opakované zlomeniny. V polovině případů vznikne závislost na pomoci druhých a ve 20 % smrt během roku po prodělaných komplikacích. Pokud se za posledních 20 let vaše výška sníží o 3 cm nebo si zlomíte končetinu po banálním pádu či úrazu, zbystřete. Riziková je i prokázaná zlomenina obratle bez úrazu páteře.

Jak léčit osteoporózu

Neštěstím prevence onemocnění je jeho podceňování. Po 50. letech věku je při podezření třeba absolvovat vyšetření na osteoporózu. Využívá se denzitometrické, bezbolestné vyšetření. Slabým rentgenovým zářením se ověřuje hustota kostní tkáně a množství minerálů v těle. Můžete požádat o vyšetření praktického lékaře či gynekologa a ten vás pošle ke klinickému osteologovi. V případě podezření na onemocnění je vyšetření hrazeno ze zdravotního pojištění.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments