Na nemoc Covid-19 zabírá, ale škodí srdci. Od nadějného léku se upouští

Vědci po celém světě stále zkoumají dva léky pro jejich možný přínos v boji proti zrádnému onemocnění Covid-19. Chlorochin a hydroxychlorochin od počátku vzbuzovaly velké naděje, protože zejména v Číně se po jejich podání stav pacientů postižených koronavirovou nákazou zlepšil. Unést se nechal dokonce sám americký prezident Donald Trump, který prohlásil, že tyto léky “mění hru”. Ale už o pár hodin později byl opraven svým hlavním poradcem pro zdravotnictvím, který uvedl, že výsledky jsou zatím nepodložené.

Vedlejší účinky převážily

Do chlorochinu a hydroxychlorochinu nicméně vkládaly velké naděje také vědci a lékaři. První ohraničené testy sice nedopadaly špatně, ale léky zatím neprošly pro onemocnění Covid-19 klinickými zkouškami. Navíc stoupají obavy z toho, že chlorochin a jeho blízký příbuzný hydroxychlorochin zrovna neprospívají různým orgánům, zejména potom srdci.

Například v Brazílii museli lékaři ukončit klinickou zkoušku chlorochinu, protože se řadě účastnících se pacientů po podání léku přitížilo. Některé nemocnice ve Švédsku pak od používání chlorochinu samy upustily, protože viděly značné vedlejší účinky, jež převyšovaly pozitivní efekt léčby. Americká společnost kardiologů potom varovala lékaře, aby byli extrémně opatrní v předepisování chlorochinu, zejména u pacientů s kardiovaskulární chorobou.

V lepším světě by to bylo jiné

Přestože schválená léčba ryze pro Covid-19 zatím nikde na světě neexistuje, většina států toleruje využívání chlorochinu a hydroxychlorochinu v případě nutnosti. Patří mezi ně i Česká republika, kde Ministerstvo zdravotnictví dokonce omezilo předepisování léku, aby se dostalo právě na koronavirové pacienty.

V lepším světě, kde bychom z viru tak nepanikařili, bychom počkali a vyzkoušeli, zda tento lék má nějaký efekt,” uvedl lékař Paul Offit z výukového vakcinačního centra ve Philadelphii.

K opatrnosti vyzývá také Světová zdravotnická organizace (WHO), která se podle svých vyjádření začíná bát toho, aby masivní nasazení chlorochinu a jeho derivátu nepřineslo více škod než užitku. “Aktuálně neexistuje důkaz z randomizovaných klinických studií, že by to fungovalo a lékaři mají především pokyn, aby si všímali případných vedlejších účinků. Cílem je v první řadě neuškodit,” uvedl jeden z ředitelů WHO, Michael Ryan.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments