Nemocenská bez peněz. Češi si budou muset rozmyslet, zda mají stonat

Češi by se měli připravit zase na to, co už tu dlouhou dobu bylo a co bylo zrušeno teprve před čtyřmi roky. Pakliže se rozhodnou jít na nemocenskou, ať už z jakéhokoliv důvodu, bude je to finančně bolet více než dosud. Pravděpodobně totiž bude navrácena takzvaná karenční doba.

Tři dny bez peněz

Jde o velmi ožehavé téma, které v minulosti vzbuzovalo velké diskuze, ať už tehdy, když se zaváděli nebo když se rušilo. Jde o věc, na které se ani odborníci příliš neshodnou, což je zřejmě dáno tím, že někteří automaticky počítají s jejím zneužíváním.

O co jde? Aktuálně platí, že pokud jdete na nemocenskou, zaměstnavatel vám musí náhradu mzdy vyplácet od samotného počátku. Tato náhrada je sice nižší než samotný plat, ale ve výsledku zase tolik netratíte. Karenční doba spočívá v tom, že je určité období na počátku nemocenské, kdy se náhrada neplatí a zaměstnanec tak nedostává vůbec nic.

V minulosti byla karenční doba tři dny, přičemž v této podobě by se teď měla vrátit. Nutno poznamenat, že jde o běžnou praxi i v cizině. Zaměstnavatel by tak začal vyplácet náhradu mzdy až po těchto třech dnech.

Foto: Shutterstock

Zaměstnavatelé jsou nadšení

V čem byl ale spočívala kýžená úspora veřejných financí, kdyby došlo ke znovuzavedení karenční doby? Vždyť náhradu platí zaměstnavatel. Proto by také podle návrhu Národní ekonomické rady vlády (NERV) nešlo o úsporu jako takovou, ale spíše o nový příjem. Stát by totiž mohl zvýšit pojistné o sumu, která bude odpovídat tomu, co zaměstnavatelé na náhradách ušetří.

NERV se opírá o výzkumy, které tvrdí, že na zaměstnance by to nemělo takřka žádný dopad. Neznamenalo by to prý, že budou do práce chodit nemocní. Krátkodobou pauzu třeba při nachlazení mohou řešit výběrem dovolené či placeného volna. Ani kdyby tak neučinili, mohou pár dní výpadku příjmů pokrýt z úspor.

Zaměstnavatelé by tuto změnu pochopitelně uvítali, ačkoliv je otázkou, zda by na tom ve výsledku ušetřili. Pro ně však může být motivací i to, že nebudou mít tak časté pracovní výpadky, které pak musí vykrývat.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
23 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radomír
1 rok

Cílem režimu je snižit populaci a chcípáni v továrnách bude nový trend ! 😂

Jiří
Jiří
1 rok

No hezky Vám tady všem lžou o tom že v zahraničí je neproplácení prvních třech dní nemocenské běžná prakse..
Tak třeba v sousedním německu se prvních šest týdnů marodního proplácí 100_% . A jako další příklad v Nizozemsku vám proplácí 100% po dobu šesti měsíců… Naše slavná vláda nás čech má za úplný deb………..

Tutuna
Tutuna
1 rok

Já nemocný chodím i tak do práce! I když je to znat a produktivita max 50% .. A jasně podle autora (ve výsledku zas tak netratí) když onemocní a má menší příjmy 🙂 co si pamatuji tak byla nemocenská 60% a když más příjem 22000 bez přesčasů a výdaje 20000-25000 tak to taky není znát? Wtf jsem nevěděl že nemocenskou dali na 100% a na spořícím účtu rezervu 5000 .. Ty co to vymýšlej si myslí že všichni jsou nato jak ani a maj našetřené 1+M nebo nvm.. Ty co to dělaj těm je to u p… co ostatní. Oni… Číst vice »

Ladislav
Ladislav
1 rok

Totální ubohost,lidi budou chodit do práce nakažený, šířit na další spolupracovníky bacily a ve finále zaměstnavateli tam nikdo nezbude a bude muset omezit výrobu Takže na tom určitě ušetří 😂.A to nemluvím o přecházení nemocí a následných dopadů na lidské zdraví. Ale v kapitalismu o lidi nejde tady je třeba max.využít lidské zdroje za účelem zisků.🤣

Bea
Bea
1 rok

Prý z úspor dokáží vyjít a nedávno jsem četla článek, že Češi nemají již žádné úspory, neboť díky vysoké inflaci a zvyšováním nákladů na bydlení a živobytí o ty úspory přišli. Tak kde je teda pravda?

Marie
Marie
1 rok

A kde mají důchodci na to vzít?

Marie
Marie
1 rok

K čemu se platí zdravotní pojištění?

Josef
Josef
1 rok

No, co, tak budu chodit nemocný do práce, nakazým pár lidí a když se mi přitíží, podám na vládu trestní oznámení za nedostatečnou nemocenskou, že které nemůžu vyžít

Marek
Marek
1 rok
Reply to  Josef

No a já se pak přidám a podám to také. Nebudu mit nikomu za zlé že chodí do práce nemocný, ale budu to mít za zlé vládě, že tímhle toho dotyčného donutila jít do práce jako nemocný

Zdeněk
Zdeněk
1 rok

Nevím proč autoři lžou, v cizině se naopak platí 100%a když už tak když budou lidi stonat a budou na dávkách taky budou mít menší dávky? Popřípadě když majitel fabriky onemocní taky se zavře na 3 dny fabrika? A pánům ekonomům doporučuji ať seskoci z Vyšín, ne každý má takové uspory

Petr
Petr
1 rok

Tak mě se to už netýká ale já když marodil tak alespoň měsíc dva ať se to vyplatí žádný jen týden