Nepodceňujte příznaky blížícího se infarktu

Shon, stres, nezdravé stravovací návyky, nedostatek pohybu – to vše může být příčinou infarktu myokardu. Tento zákeřný nepřítel, který patří mezi nejčastější příčiny smrti, nemusí být okamžitě poznán. Jak poznat, že se blíží infarkt?

Co je infarkt

Srdce je silný sval, který pracuje bez oddechu 24 hodin denně. Jeho úkolem je zajistit proudění krve a okysličení všech tkání v těle. Aby mohl tento úkol splnit, musí být dostatečně okysličený.  Za nedostatečným přísunem kyslíku stojí obvykle uzávěr nebo výrazné zúžení průtoku krve v oblasti věnčité tepny. Nedostatek kyslíku v srdečním svalu způsobuje jeho odumření, Tento stav se nazývá infarkt myokardu.  Není-li v krátkém čase zajištěn dostatek kyslíku, dochází k nevratnému poškození srdeční tkáně

Infarkt často útočí na nemocné s ischemickou chorobou srdeční a na nemocné s aterosklerózou.

Infarkt útočí i na mladé lidi

Infarkt myokardu není nemocí pouze dříve narozených, v poslední době postihuje i mladé lidi. Výjimkou nejsou lidé ve věku 25 let. Na vině je hektický způsob života, nadměrný stres a nezdravý životní styl.

Jak poznat, že se blíží infarkt?

Dlouhotrvající svíravá bolest na hrudi, vystřelující do levého ramene, spojená se schváceností, je typickým příznakem infarktu myokardu. Toto onemocnění se však neprojevuje pouze typickými příznaky. Někdy bývají příznaky infarktu skryté, mohou se maskovat například za bolest zad nebo chřipku.

Infarkt myokardu se nezřídka projevuje tlakem na hrudi, který bývá často ignorován, Dušnost, nevolnost, slabost, silné pocení, studený pot a závrať jsou další příznaky blížícího se infarktu, které bychom rozhodně neměli podceňovat.

Infarkt se může přihlásit také pocitem únavy a ospalosti. Pokud jste dostatečně a kvalitně spali a přesto se cítíte unavení, ospalí, zbystřete pozornost. Možná, že se tímto způsobem hlásí blížící se infarkt.

S čím si lze splést infarkt?

Infarkt myokardu je zákeřný nepřítel, který se umí maskovat. Může se skrývat za příznaky chřipky nebo za bolesti zad. Naštěstí u příznaků chřipky se často jedná o skutečnou chřipku, i blokádu páteře lze snadno rozlišit od skutečného infarktu. Bolest zad, jejíž příčinou je blokáda v oblasti hrudní páteře, obvykle vyzařuje do středu hrudníku do jednoho konkrétního místa a má charakter „bodavé“ bolesti. Tento stav je odborně nazýván vertebrogenní algický syndrom.

Pokud za bolestí zad stojí infarkt myokardu, bolest se projevuje po celém úseku hrudníku. Jedná se o tupou bolest doprovázenou silným pocením, schváceností, nevolností, slabostí, dušností.

Příznaky infarktu u žen mohou být jiné než u mužů

.Prudká, svíravá bolest na hrudi, vystřelující do levé ruky je typickým příznakem infarktu myokardu u mužů. U žen se toto onemocnění často neprojevuje takto bouřlivě. Místo prudké bolesti na hrudi, obvykle pociťuje bušení srdce, tlak či pocit nepohodlí na hrudi. Bolest se objevuje v pažích, zádech, krku i v čelisti. Někdy se mohou objevit bolesti žaludku, velmi podobné pálení žáhy nebo příznaky podobné chřipce.

Rovněž bývá pocit velkého tlaku v dutině břišní, zkrácený dech, nevolnost, závratě. Pokud nemáte za sebou fyzický výkon nebo není horko a začne vás polévat studený pot, nepodceňujte tento příznak. I tímto způsobem se může ohlásit infarkt. Mnohé ženy se cítí při infarktu nesmírně unavené, je pro ně obtížná i tak nenáročná činnost, jako je například dojít si do koupelny a umýt se.

Infarktu lze předejít

Naštěstí se můžeme infarktu vyhnout. Účinnou prevencí je zdravý životní styl, zahrnující správné stravovací i pohybové návyky, dostatek přirozeného odpočinku i eliminaci nadměrného stresu. Často se nemůžeme stresu vyhnout, můžeme se však naučit jej správně zvládat.

Autor: Evžena Janovská

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments