Nepoužívejte vatové tyčinky na čištění uší, poškodíte si sluch. Maz snadno odstraníte osvědčenými způsoby

Ušní maz ve vnitřním uchu jej chrání před škodlivými bakteriemi. Pokud se nahromadí ve velikém množství, může to kromě viditelné nečistoty ucha způsobit podráždění, závratě, pocit, že se nám v uchu něco vzpříčilo i ztrátu sluchu.

Aby nedošlo ke komplikacím, je třeba uši pravidelně čistit. Pokud používáte vatové tyčinky, používejte ty dětské, rozšířené, které ušní maz nezatlačují hlouběji do ucha a nemůžete jimi ucho poškodit. Známe ale i jiné a bezpečnější způsoby čistění uší.

Solný roztok na čištění uší

Zkuste rozpustit 1lžičku soli v šálku se 100 ml vody. Vezměte si kapátko nebo namočte v roztoku kousek vaty a nakapejte pár kapek do ucha. Mějte pár minut hlavu nakloněnou na stranu, aby tekutina pronikla co nejhlouběji a ušní maz změkčila. Pak otočte hlavu na druhou stranu, nechte roztok vytéct a ucho otřete.

Bílý ocet a alkohol na čištění uší

Smíchejte na půl bílý ocet a čistý alkohol. Použijte kapátko, nebo do něj ponořte kousek vaty a nakapejte pár kapek do ucha. Postupujte jako u solného roztoku.

Olivový olej na čištění uší

Olivový olej pomáhá ušní maz zjemňovat a odstranit. Před spaním naneste 2 až 3 kapky do ucha. Opakujte tento postup 3 až 4 noci po sobě.

Parafínový olej na čištění uší

Bezpečný a účinný je pro odstranění ušního mazu parafínový olej, který se dá koupit v lékárně. Zahřejte 2 až 3 lžíce parafínového oleje nad plamenem svíčky, nakapejte do ucha. Vyčkejte pár minut a smyjte si stopy oleje a vosku z ucha teplou vodou. Popsaný postup opakujte 3 dny po sobě.

Glycerin na čištění uší

Glycerin je přírodní produkt, který změkčí ušní maz a ten se pak snadno odstraní. Zakoupíte jej v lékárně. Použijte 3x denně 4 kapky glycerinu do každého ucha.

Peroxid vodíku na čištění uší

Zakupte v lékárně 3% peroxid vodíku a smíchejte ho na půl s vodou. Trochu směsi kápněte do ucha a zatřeste hlavou, aby pronikla až do ušního kanálku. Pak ukloňte hlavu na druhou stranu, aby mohla tekutina vytéct.

Foto: Pixabay

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments