Oslabená imunita představuje letos na podzim větší problém než kdy dříve. Rozpoznejte ji, dokud je čas

Podzimní počasí nám ubírá energii, a dokonce i ranní vstávání může být pro někoho v tomto období velmi těžkým úkolem. Možná jste již zvyklí, že jste několikrát za rok nemocní a nenapadlo vás situaci řešit. Na vině může být oslabená imunita z mnoha různých příčin. Poradíme, jak ji poznat a znovu posílit.

Proč máme oslabenou imunitu?

Dnešní doba lidem nabízí možnost blahobytu. Lidé se již nevystavují nepříjemným podmínkám, které by jejich tělo posilovaly a stávají se fyzicky slabšími. Na vině může být špatný životní styl, který zahrnuje nedostatek fyzické aktivity a špatný jídelníček. Pravidelně byste si měli dopřávat čerstvé ovoce a zeleninu, hýbat se a otužovat.

Průmyslově zpracované potraviny, kosmetika, a dokonce i ovzduší znečišťují naše tělo a oslabují imunitní systém. Špatnému fungování obranného systému napomáhá také stres, málo spánku a psychické potíže.

Trápí vás tento problém?

Oslabená imunita se projevuje různými způsoby. Někteří lidé jsou jen malátní, bez energie, smutní a nemají náladu se čemukoli věnovat. Jiní pociťují i horší příznaky, jako je stále nově přicházející nachlazení, nechuť k jídlu, neustálý pocit zimy a mnoho dalších.

Výjimkou nejsou ani kožní problémy, záněty a ve velmi vážném případě také mononukleóza. Pokud se k vám rýma, kašel a bolest hlavy neustále vrací, je načase zasáhnout a pomoci svému tělu, aby se mohlo účinně bránit.

Pomozte si přírodním způsobem

Ráno vstávejte v čase, abyste nebyli unavení, ale ani nevyspávejte dlouhé hodiny. Meditujte, snídejte, otužujte se a dopřejte si krátké protažení. Během dne se aktivně hýbejte. Jestliže máte sedavé zaměstnání, využijte každou možnost k tomu, abyste se mohli projít.

Vytvořte si pestrý jídelníček, který obsahuje všechny vitaminy a další potřebné látky. Ty, které máte v současné době v deficitu, doplňte pomocí doplňků stravy. Během dne si dále dopřejte fyzickou aktivitu, u které se trochu zpotíte, a poté nezapomínejte také pravidelně odpočívat a dopřát svalům relax.

Foto: Freepik

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.