Nepříjemné vyšetření střev. Co vás čeká při kolonoskopii a jak se na ni připravit

Kolonoskopie je účinná metoda vyšetření tlustého střeva. Co všechno umí odhalit, jak probíhá a jak se na ni připravit? Podívejme se na to.

Kolonoskopie je dnes rutinní postup účinné prevence. Tato zobrazovací metoda, během níž lékař do konečníku zavede ohebnou, asi centimetr širokou sondu zvanou endoskop s kamerou, umožní odhalit rizikové abnormality.

Kdy jít na kolonoskopii

Kolonoskopie umožní pohled na celé tlusté střevo. Od 55 let ji stačí preventivně provádět 1x za 10 let. U pacientů, kterým se nádor střeva vyskytl v rodině, se provádí vyšetření tlustého střeva o 10 let dříve a na kontroly se chodí po 5 letech.

Jak se na vyšetření připravit

Před samotným zákrokem je nutné tlusté střevo důkladně pročistit. Týden před vyšetřením ze stravy vynecháte zeleninu, ovoce, ořechy, semínka a celozrnné výrobky. Den před kolonoskopií přijímáte jen tekutiny nebo čirý vývar. V závislosti na zdravotním stavu a onemocněních je vysadíte po dohodě s lékařem i některé léky.

Jak pročistit střeva

Den před procedurou, nejlépe odpoledne, je nutná očista střeva projímadly. Pijete 2 až 3 litry čirých tekutin, tedy vody či čaje. Na den, kdy jdete kolonoskopii, se vezměte volno a zajistěte si někoho, kdo vás odveze domů. Do práce se většina lidí vrací 24 hodin po kolonoskopii, nebo po odeznění účinků podaných sedativ.

Foto: Shutterstock

Kolonoskopie není bolestivá

Protržení střeva, infekce ani bolesti se bát nemusíte. Kvalita endoskopů i účinnost léků podaných před zákrokem proti bolesti a na uvolnění, je vysoká. Uvedou vás do stavu krátké narkózy, necítíte bolest a často si na průběh vyšetření ani nepamatujete.

Jak vyšetření probíhá

Po podání léků se položíte na bok, lékař vám do konečníku zavede endoskop a pomalu ho posouvá až do místa, kde se tlusté střevo setkává s tenkým. Vyšetření trvá asi 30 až 50 minut. Kamera zaznamená výčnělky sliznice střeva zvané polypy, ze kterých se může vyvinout rakovina. Ty lékař odstraní a z podezřelé tkáně odebere vzorek. Asi za 14 dní budete mít výsledek a datum další kontroly.

Kapslová alternativa kolonoskopie

Při kapslové alternativě kolposkopie spolknete pilulku, která zobrazí na monitorovací pás obraz střev a pak přirozeně vyjde při vyměšování. Není hrazena pojišťovnou a není tak přesná. Pokud dojde k nálezu, musíte jít na klasickou kolonoskopii.

Foto: Shutterstock, zdroj: Mayo Clinic

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.