Tři kroky ke správnému dýchání. Osvojíte si je rychle, výsledkem je méně stresu a lepší spánek

Stresové situace náš organismus špatně snáší, což může vést k nepříjemným zdravotním problémům. Zbavte se stresu už do 5 minut pomocí rychlého dechového cvičení. Zmizí bolesti hlavy, neklid, napnutá krční páteř i křeče v břiše. Nejlépe se naučíte dýchat vleže, protože držíte tělo ve správném postavení, aniž byste na to museli neustále myslet. Můžete zavřít oči pro lepší soustředění.

Než začnete s dýcháním

Srovnejte si záda, stáhněte ramena dolů a lopatky tlačte zlehka k sobě. Bradu nevystrkujte, ale snažte se ji zasunout, jakoby vás někdo tahal nahoru za temeno hlavy. Dlaně vytočte vzhůru. Spojte ukazováček a palec k sobě a volně dýchejte. Soustřeďte se, jak vzduch proudí do horní části hrudníku. Pravidelně a pomalu střídejte nádech nosem a výdech ústy.

Foto: Shutterstock

Dýchání a krok č. 1

Mějte stejně narovnaná záda, spojte palec a prostředníček, pomalu a plynule se nadechujte do střední oblasti hrudníku, roztahujte spodní žebra a oblast bránice. Soustřeďte se, abyste se nenadechovali do horní části hrudníku.

Dýchání krok č. 2

Schovejte palec do dlaně, pevně stiskněte a ucítíte, jak se nadechujete do spodní části břicha a podbřišku. Opět se snažte, aby dech byl pomalý a velmi plynulý. Pomůže, když se budete nadechovat a počítat do osmi a to samé při výdechu.

Dýchání a krok č. 3

V poslední fázi rozevřete prsty a nechte dlaň volně ležet. Žádné z prstů se nedotýkají a dech se projevuje kompletně. Začíná se zvedat hrudník, pak přes bránici, břicho až k podbřišku. Tato část cvičení by měla trvat o něco déle, než první tři kroky. Můžete počítat třeba do deseti a také zvýšit počet opakování. Okysličí se vám mozek, protáhnou žebra a uklidní srdeční rytmus, Budete se cítit odpočatí.

Foto: Shutterstock

Důsledek nesprávného dýchání

Nejčastější chybou je horní typ dýchání, kdy se zvedá hrudník nahoru a břicho se pasivně vtahuje dovnitř. Hrudník se nerozpíná do šířky, žebra ztrácí pružnost a zablokují se. Chronicky se přetěžuje bederní i krční páteř a způsobuje bolesti. Omezí se kapacita plic, přibývají bolestivé syndromy plotének a páteře. Vždy ramena lehce zatáhněte dolů. Dejte si jednu ruku na hrudní kost a druhou do pasu. S nádechem byste měli cítit, jak se vám roztahují prsty v pase. Pak se vám zlepší i spánek.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments