Pětice nejvíce léčivých hub

Léčivé účinky hub znali již naši pravěcí předci. Avšak teprve v posledních letech je jim věnována pozornost ze strany vědců  Podívejme se na pět hub, které vynikají svými léčivými účinky.

Reishi – houba nesmrtelnosti

Reishi (Ganoderma Luciím, česky lesklokorka lesklá) patří mezi nejvíce ceněná léčiva tradiční čínské medicíny. Název reishi v překladu znamená „božská houba nesmrtelnosti“. Tajemství této houby spočívá v jejím jedinečném složení. Najdeme v ní všechny esenciální aminokyseliny, některé vitamíny skupiny B, velké množství železa, selenu, germania, antioxidantů, polysacharidy beta-gluteny, triterpeny, enzymy, adenosiny, fytosteroly. Některé studie japonských vědců se dokonce zmiňují o obsahu specifických sloučenin, označovaných jako GLP, které blokují virům vstup do cílových buněk.

Reishi posiluje nejen imunitní systém a zabíjí viry a bakterie, dokonce si umí poradit i s rakovinnými buňkami. Dokáže způsobit buněčnou smrt (apoptózu) zhoubných nádorových buněk, zastavit jejich buněčný cyklus, čímž jim zabraňuje v dělení. Rovněž brání nádorovým buňkám cestovat do dalších orgánů a vytvářet metastázy.

Reishi také podporuje léčbu nemocí srdce i cév, posiluje činnost jater, reguluje hladinu glukózy v krvi, pomáhá proti nespavosti, úzkosti i depresi. Lze ji použít jako podpůrný prostředek při léčbě Parkinsonově nemoci i Alzheimerově chorobě.

Shitake – japonská královna hub

Domovem houby shitake (Lentinus edodes, česky houževnatec jedlý) je Japonsko. Jedná se o lupenatou dřevokaznou houbu, která se nejčastěji pěstuje v Japonsku. Její lahodná a současně velmi výrazná chuť jí řadí mezi delikatesy. Shitake však proslavily její blahodárné účinky na naše zdraví.  Posiluje náš imunitní systém, snižuje vysoký krevní tlak i vysokou hladinu cholesterolu, zabíjí bakterie, viry, parazity,

Díky obsahu lentinanu, patřícího mezi glukany, pomáhá i při léčbě nádorových onemocnění. Za zmínku stojí také její radioprotektivní účinky i schopnost vázat na sebe těžké kovy. Kromě lentinanu v ní najdeme všechny esenciální aminokyseliny v ideálním poměru, kvalitní polysacharidy, vitamíny B1, B2, B3, D, draslík, hořčík, vápník, fosfor.

Hlíva ústřičná – posila imunitního systému

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) vděčí za svůj název své barvě i tvaru, připomínajícím větší ústřice. Této dřevokazné houbě se nejvíce daří na odumřelých kmenech listnatých stromů, ze kterých čerpá živiny. Hlíva ústřičná umí potěšit nejen naše chuťové buňky, umí především posílit imunitní systém.

Vzdaluje od nás onemocnění srdce i cév, usnadňuje hojení ran, odstraní únavu a pomůže i s hubnutím. Za tyto své schopnosti vděčí obsahu betaglukanů, polysacharidů, některých vitamínů skupiny B, minerálů, esenciálních aminokyselin, lovastatinu, nenasycených mastných kyselin a dalších látek.

Jidášovo ucho – černá houba

Jidášovo ucho ((Auricularia auricula-judae, česky boltcovitka bezová) najdeme především na bezu. Její zvláštní název vznikl na základě legendy, že tato houba byla poprvé objevena na stromě, na kterém se oběsil Jidáš. K tomuto názvu přispěl i její tvar připomínající lidské ucho. Díky její tmavé, téměř černé barvě se jí někdy říká „černá houba“.

Její plodnice obsahují velké množství polysacharidů, zejména glukanů, kyseliny glukuronové, ergosterolu, fosfolipidů lecitinu a cephalinu, beta-karotenu, některých skupin vitamínů B, vápníku, draslíku, fosforu, hořčíku, železa a vlákniny. Vědecké výzkumy potvrdily silné schopnosti tohoto přírodního léku. Jidášovo ucho zabraňuje kornatění cév, trombóze, infarktu, dokáže zastavit krvácení z hemeroidů, podporuje imunitní systém, reguluje vylučování enzymů slinivky břišní i produkci glykogenu. Může nám posloužit i jako přírodní antibiotikum. Tato houba se používá i pro zlepšení střevní peristaltiky.

Cordyceps – himálajská pokladnice zdraví

Cordyceps sinensis  (česky housenice čínská) je výjimečná houba. Nenajdeme ji růst v lese na zemi ani na stromech., nýbrž parazituje na housenkách vysokohorských himálajských motýlů. Při svém šíření ulpí výtrus na těle housenek, pomalu prorůstá jejich tělem a živí se jím. Houba vytěží z těla housenky vše – živiny a dokonce i ochrannou chitinovou schránku, díky níž přečká krutou zimu a na jaře vyseje své spóry, které napadají další housenky.

Tento neobvyklý způsob života udělal z této houby vynikající přírodní lék. V cordycepsu najdeme vysoký obsah glukanů, terpenoidů, nukleotidů, cordycepinu, látky s protizánětlivými i protinádorovými účinky. Konzumace houby dodá našemu tělu také některé vitamíny skupiny B, omega nenasycené mastné kyseliny i aminokyseliny.

Cordyceps oddaluje stárnutí, ničí viry, bakterie i houby, posiluje imunitní systém, podporuje tvorbu červených krvinek, správnou srážlivost krve, regeneruje srdce, plíce, játra i ledviny. Tím výčet schopností této houby nekončí. Tato houba dokonce umí vyvolat u nádorových buněk apoptózu (buněčnou smrt). Cordyceps ocení i diabetici. Vládne schopností snižovat vysokou hladinu glukózy v krvi zlepšování transportu glukózy do buněk a chránit buňky produkující inzulín.

Cordyceps poslouží i sportovcům, dodá jim větší energii i výdrž. Navíc sníží jejich citlivost na stres.

Autor: Evžena Janovská

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments