Nevíte si poradit s bolestmi krční páteře? Vyzkoušejte zdravotní polštáře

Bolesti krční páteře při spánku trápí stále více lidí. Zarážející však je, že se tyto bolesti týkají stále mladší populace. Důvodem je sedavé zaměstnání, málo pohybu a přirozeně i nevyhovující prostředí pro spánek. V tomto směru přitom někdy stačí udělat jen maličkost – pořídit si zdravotní polštář. Více o tom si povíme v našem článku.

Jak vznikají bolesti krční páteře?

Základním problémem pracujících v dnešním moderním světě je, že se méně hýbou. V minulosti lidé při práci vykonávali více pohybové aktivity, která rozhýbala celé tělo. A to ve velké míře chránilo před problémy s pohybovým aparátem. Dnes ale počet lidí se sedavým zaměstnáním narůstá, a proto riziko vzniku bolesti páteře hrozí již v mladém věku.

Další příčinou je špatné držení těla. A zase to většinou souvisí se sedavým zaměstnáním – hrbení se nad počítačem nebo mobily. Krční páteř velmi zatěžuje právě předkloněná hlava a oči směřující dolů. A to z dlouhodobého hlediska může vést k vážným zdravotním problémům.

A v neposlední řadě zde je spánek v nesprávné poloze, což souvisí s používáním nevhodných matrací a zejména běžných polštářů. Ty svojí konstrukcí a špatnými anatomickými vlastnostmi dostávají krční páteř při spánku do nepřirozené polohy. Tím se nenarušuje pouze přirozené zakřivení v této oblasti, ale rovněž klidný a kvalitní spánek.

Příčiny vzniku bolestí v oblasti krční páteře můžeme sumarizovat následovně:

 • málo pohybu,
 • nesprávné držení těla při chůzi a sezení,
 • sedavé zaměstnání,
 • nadváha,
 • zranění,
 • spánek v nesprávné poloze – špatná matrace a polštář.

Věděli jste, že…

…bolesti krční páteře může vyvolat i stres? Ten totiž negativně působí na držení těla. Ve stresu je tělo napnuté a ztuhlé. A pokud stres trvá delší dobu, zákonitě se to projeví i na fyzickém a duševním zdraví. Například stres dokáže kromě bolestí krční páteře způsobit i žaludeční a trávicí problémy, bolesti hlavy a dokonce i depresi.

Zdravotní následky neřešení tohoto problému

Dlouhodobé bolesti krční páteře mohou znamenat vážnější zdravotní problémy, které mají komplexní charakter s pestrými klinickými obrazy s různými příznaky. Samotné bolesti mohou vyzařovat nejen do oblasti krční páteře, ale dokonce i do hrudníku, hlavy a ramena. Velmi často také způsobují brnění prstů na ruce a svalové spasmy.

Dlouhotrvající bolesti také mohou způsobovat stres a špatnou náladu, což se projeví i ve zhoršené kvalitě sociálního života. Jak jsme již v článku zmínili, stres totiž může negativně ovlivnit držení těla a to obvykle vede ik bolestem dalších oblastí páteře, zejména v bederní části zádového oblouku.

Přirozeně neřešené bolesti krční páteře vedou také k nedostatku spánku, který se nejčastěji projevuje únavou a neschopností soustředit se. Rovněž vyvolává podrážděnost, nervozitu, pomalejší reakce a problémy s řečí.

Spánková absence je proto velmi závažným faktorem, který nenarušuje pouze celkovou výkonnost organismu, ale způsobuje také oslabení imunitního systému a tím pádem i zvýšenou náchylnost k chorobám. Co je však důležité, pokud tento stav trvá déle, může to vést k celé řadě civilizačních onemocnění – problémy se srdcem, obezita, cukrovka…

Naštěstí, pokud si odmyslíme zdravou životosprávu a pohyb, lze tyto zdravotní problémy efektivně řešit vhodnou úpravou spánkového prostředí. Přirozeně, co se týká bolestí krční páteře, tak první změnou, na kterou byste měli pamatovat, je pořízení kvalitního polštáře pro lepší spánek.

Zdravotní a anatomické polštáře

Bolesti krční páteře má totiž většinou na svědomí špatně zvolený klasický polštář. V souvislosti s tímto zdravotním problémem pomohou zejména anatomicky tvarované polštáře, které mají obvykle tvar dvojité vlnovky. Proč? Důvod je jednoduchý. Právě tento tvar se totiž dokáže nejlépe přizpůsobit křivkám v oblasti krku a zajistit při spánku správnou polohu hlavy.

Pochopitelně při výběru zdravotních a anatomických polštářů je důležité dbát na jejich kvalitu. Například firma Vitaherbals.cz má ve své nabídce pouze polštáře vyrobené z kvalitní paměťové pěny, která s sebou přináší i další zdravotní benefity, jako je odstranění bolestí krční páteře.

Mezi nejdůležitější zdravotní benefity anatomických polštářů patří zejména následující:

 • zajišťují správnou polohu hlavy při spánku a její fixaci,
 • relaxují svalstvo v oblasti krku,
 • přizpůsobí se tvaru krční páteře čímž umožní klidnější spánek,
 • mají hypoalergenní vlastnosti,
 • řeší i problémy s chrápáním a s apnoe,
 • snadná údržba.

Věděli jste, že…

…paměťová pěna při působení lidského tepla měkne, tvaruje se podle křivek uložené části těla a má schopnost vrátit se do původního tvaru? Rovněž umožňuje efektivně rozložit váhu těla a minimalizovat tlak na oblasti postižené bolestí.

Závěr

Bolesti krční páteře jsou stále častějším problémem, za který může špatná životospráva, nedostatek pohybu a v neposlední řadě i nevhodné spánkové prostředí. V tomto směru ale existuje jednoduché řešení – koupě kvalitního zdravotního nebo anatomického polštáře. Dobrou zprávou je, že kromě bolesti, si dokážou tyto polštáře poradit také s chrápáním nebo se spánkovým apnoe.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments