Nitroděložní tělísko s hormony i bez

Plánování rodičovství je v dnešní době samozřejmostí a bez antikoncepce se neobejde. Dříve znamenala antikoncepce poměrně intenzivní hormonální zátěž. Nejednalo se jen o zátěž pro organismus ženy, která antikoncepci užívala, ale také celkově pro životní prostředí. V současnosti už mají ženy na výběr, jestli zvolí hormonální antikoncepci nebo variantu bez hormonů. Jaké jsou výhody a nevýhody nitroděložního tělíska?

Nitroděložní tělísko se používalo od pradávna

Nitroděložní tělísko funguje jako dobrá alternativa hormonální antikoncepce. Ne každá žena chce zatěžovat své tělo i životní prostředí hormony, které mohou způsobovat řadu problémů. Přesto je při plánování rodičovství určitá forma antikoncepce potřeba. Nitroděložní tělísko bylo známé už několik století před naším letopočtem, kdy jej používal i Hippokrates.

V té době se samozřejmě nejednalo o 100% metodu a teprve až v 70. letech 20. století začalo být nitroděložní tělísko považováno za poměrně spolehlivou metodu. Na jeho výrobu se dnes používají především kvalitní materiály z plastu a kovů. Podle specialistů z IVF centra Gynem funguje nitroděložní tělísko jako antikoncepce zhruba 5 let.

Hormonální i nehormonální varianta

Pokud se žena rozhodne pro nitroděložní tělísko, má na výběr ze dvou variant – hormonální a nehormonální. Nehormonální tělísko je určeno spíše pro ženy, které ještě neměly děti. Funguje na principu cizorodého činitele v děloze, díky kterému je uhnizďování vajíčka velmi ztížené. Samotné tělísko pak produkuje látky, které zabraňují oplodnění vajíčka spermií.

V případě hormonální verze nitroděložního tělíska dochází k uvolňování minimální dávky hormonů, které zabraňují početí. Mnoho antikoncepčních pilulek obsahuje estrogen, který je pro některé ženy nevhodný, zvláště pro kojící matky. Hormonální nitroděložní tělísko je vhodné především pro ženy, které už mají děti, ale některé jeho typy jsou použitelné i pro ženy, které ještě nerodily.

Antikoncepce bez starostí

Podle gynekologů z kliniky asistované reprodukce Gynem se téměř u poloviny žen stává, že si občas zapomenout vzít antikoncepční pilulku. Mnoho z nich tak zvažuje antikoncepci, u které by nebylo nutné pravidelné užívání. Jako jedna z možností se pak nabízí nitroděložní tělísko, které ženě pomůže s plánováním těhotenství až po dobu pěti let. Dalším výhodou je nehormonální nitroděložní tělísko pro ženy, které špatně snášejí hormony obsažené v běžné antikoncepci.

Spolehlivost nitroděložního tělíska je velice vysoká a jedná se o jednu z nejspolehlivějších antikoncepčních metod. Obvykle jde o antikoncepci, která bez nutnosti chodit k lékaři pro recept a do lékárny pro léky vydrží tři až pět let. V případě, že se žena rozhodne, že chce v této době otěhotnět, stačí nitroděložní tělísko vyjmout. I přesto se spíše doporučuje ženám, které už těhotenství neplánují.

Další výhodou nitroděložního tělíska je také jeho cena. Ta se pohybuje kolem několika tisíc korun v závislosti na jeho typu a délce fungování. Povětšinou je tak v přepočtu na jeden měsíc lacinější než klasické antikoncepční pilulky.

Výhoda nitroděložního tělíska spočívá v tom, že žena nemusí užívat hormony, pokud sama nechce nebo jí to její zdravotní stav nedovoluje. V případě, že žena zvolí hormonální nitroděložní tělísko, může se spolehnout na téměř jistou ochranu před početím za minimálního přísunu hormonů. Na rozdíl od minulosti je dnes možné nitroděložní tělísko kdykoli vyjmout a začít plánovat těhotenství.