Oblíbený lék na bolest se projevuje zrádným vedlejším účinkem na toaletě. Kdy už ho nesmíte brát?

Ibuprofen patří mezi nejoblíbenější volně prodejné léky, a to především proto, že je velmi účinným pomocníkem nejrůznější bolesti. Je také oblíbenou volbou v případě zánětů. Ovšem jako kterýkoliv jiný lék, také tento má své vedlejší účinky, a to včetně dvou, které se projeví na toaletě a které patří mezi ty závažnější. Pokud je zpozorujete, měli byste ibuprofen, který se u nás nejčastěji prodává jako Ibalgin, přestat užívat.

Pravidelné užívání zvyšuje riziko

Mezi závažnější vedlejší účinky ibuprofenu patří krev ve stolici či tmavá stolice. Podle informací zveřejněných systémem britského zdravotnictví NHS může černá stolice znamenat krvácení v žaludku, které způsobilo užití ibuprofenu.

Riziko roste především u lidí, kteří tento lék užívají pravidelně, jak uvádí studie v časopise Clinical Gastroenterology and Hepatology. Tehdy je pravděpodobnost rozvoje takového symptomu až třikrát vyšší.

Podle studie se může krvácení do trávicího traktu objevit už po třech dnech užívání ibuprofenu, a to u jinak zcela zdravých jedinců. Vědci nechali užívat dobrovolníky 800 mikrogramů ibuprofenu třikrát denně, a to po dobu 28 dní.

Foto: Shutterstock

Užívání je třeba ukončit

Podle lékařů je po zjištění takovýchto vedlejších příznaků nutné okamžitě s užíváním ibuprofenu skončit, a to navzdory tomu, že důvody jeho užívání ještě nepominuly. Pokud byste tak totiž neučinili, mohlo by dojít k závažnějšímu poškození orgánů.

Nejde přitom o jediné vedlejší účinky, které ibuprofen jako účinná látka v léku ibalgin může mít. Mezi ty další, které jsou méně závažné, ale o to častější, patří bolest žaludku, pálení žáhy nebo zvracení. Také v těchto případech byste s užíváním měli přestat.

Nejčastější vedlejší příznaky užívání ibuprofenu

  • Bolest hlavy.
  • Malátnost.
  • Závratě.
  • Zvracení.
  • Zažívací potíže.

Foto: Shutterstock, zdroj: MedlinePlus, Express

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments