Benzinové sekačky čeká konec. Také ony produkují emise

Kdo by si snad myslel, že snaha o ochranu životního prostředí se bude týkat pouze vozidel se spalovacími motory, byl by na omylu. To je spíše první krok velké iniciativy, která bude pokračovat i v dalších oblastech. Cílem je zbavit maximálního množství emisí skleníkových plynů.

Významný znečišťovatel

A mezi jejich producenty patří i zdánlivě tak nevinná věc, jako je benzinová sekačka. Ačkoliv by nad tím snad nikdo ani neuvažoval, jsou teď na paškále právě tato zařízení a podle všeho už to mají spočítané.

Přinejmenším v Kalifornii, která je aktuálně jedním z největších průkopníků ekologických iniciativ. Guvernér tohoto státu již podepsal novelu, podle které už si benzinovou sekačku v Kalifornii prostě nekoupíte, a to už za tři roky.

Když se nad tím tak zamyslíme, vlastně nejde o nic tak překvapivého. Sekačky na trávu má prakticky každý, kdo vlastní domek nebo nějakou chatu. A většina z nich je stále benzinových. Navíc je třeba si uvědomit, že v tomto odvětví neplatí žádné přísné emisní limity a všechny ty malé motory jsou dost špinavé. Ostatně, to poznáte i podle toho, jak smrdí. Hroší je ale to, že spolu s tím vypouští do ovzduší značné množství zplodin.

Foto: Shutterstock

Bude to i jinde

Navíc je také pravdou, že zde existuje snadno dostupná alternativa, kterou představují sekačky na baterie. Zrovna v této oblasti se tato technologie jeví jako poměrně rozumná, jakkoliv jsou podobné zákazy pochopitelně diskutabilní metodou, jak ji prosadit.

Ačkoliv zde mluvíme o Kalifornii, je dobré vědět, že legislativa z tohoto ekonomicky velmi výkonného a lidnatého státu se obvykle přelévá do zbytku USA. A pokud ne, výrobci se jí stejně řídí. Bylo by také bláhové domnívat se, že podobná iniciativa nepřijde v Evropské unii, která se rovněž snaží být na špici ochránců životního prostředí.

Pokud je řeč o kalifornském zákoně, nepůjde pouze o benzinové sekačky, ale také řetězové pily, sekačky na živé ploty nebo čerpadla. Data organizace People Powered Machines ukazují, že jen v USA tato zařízení používá každý víkend 54 milionů lidí, kteří za celý rok tímto způsobem spotřebují přes miliardu litrů benzinu.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

Už toho mám taky akorát dost. Na opačné stárne země tam žije miliarda lidi kde mají víc aut a všeho, zamořuji milionkrát víc než naše malá země a tam je to v pořádku přes moře plujou lodě které mají z jeden lodi víc škodlivyn než všechny auta v ČŘ za rok ale to nevadí všechno zákazem jen u nás v tom málem státě kde to nikdo ne pozna. To je smyslný napadá vše nám tu zakažte. Netop tě plynem,nepal te dřevo, šetřete elektřinou a jak teda máme doma topit? Běhat nejlépe kolem do kola na zahradě ať se zahřejeme super.… Číst vice »