Nebude na čem smažit. Olej v obchodech dochází, ceny dramaticky porostou

Ceny potravinářských olejů zažijí v příštích měsících pravděpodobně významný nárůst v ceně. Vlastně už je rozhodnuto. Kromě geopolitických problémů teď navíc Indonésie zakázala export palmového oleje, jak uvádí server Economic Times.

Poptávka roste, chybí nabídka

Možná si říkáte, že zrovna vy palmový olej nepoužíváte. To může být pravda, ale neznamená to, že se vás to netýká, ba právě naopak. Tento olej používá téměř celý potravinářský průmysl, který ho bude muset něčím nahradit, a tak sáhne po olejích, které už jsou v tuzemsku běžnější třeba i pro využití v kuchyni.

Jde o skutečně obrovský zásah. Rozhodnutí ze světového trhu odebere celkem dva miliony tun palmového oleje každý měsíc, což je přibližně padesát procent globální produkce. Odborníci už konstatují, že poroste poptávka po dalších druzích olejů a v důsledku toho k jejich dramatickému zdražení, případně dokonce nedostatku.

Foto: Shutterstock

Trend je jasně daný

To už se ostatně v menším měřítku dělo v minulých týdnech a měsících. V některých zemích je například jen těžko dostupný slunečnicový či řepkový olej. Obchodníci sice uvádějí, že je to dáno především tím, že si lidé dělají větší zásoby, ovšem je také nezpochybnitelným faktem, že je oleje na trhu zkrátka významně méně.

Od ledna do dubna tohoto roku zažily největší nárůst ceny sójového a slunečnicového oleje. Ty vzrostly o 30 až 50 %. Teď se očekává ještě významnější růst cen, který je dán i tím, že se zdražují energie, práce i doprava.

Indonésie k zákazu vývozu palmového oleje přistoupila právě poté, co v zemi začaly rapidně růst ceny této potraviny.

V této situaci je obtížné radit. Obecně platí, že by se lidé neměli zásobovat potravinami zbytečně dopředu, protože pak ještě zhoršují případný efekt zdražování a nedostatku. Jde však o knížecí radu. Každý pochopitelně hledí především na své vlastní blaho a dostatek, a podle toho se musí zařídit.

Foto: Shutterstock, zdroj: Economic Times

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Andrea
Andrea
1 rok

No, tak místo toho budeme péct a smažit je v minimálním množství.. stejně je to nezdravé a český národ je obézní dost!

Honza
Honza
1 rok

Tak zase začneme smažit na sádle.

Vladimír
Vladimír
1 rok
Reply to  Honza

Jsem připraven ….před dvěma týdny půl kýble vyškvařeno….a ještě v akci za babku…..

Petr
Petr
1 rok

Nevyvolavejte paniku, za měsíc bude vše jinak

Iris
Iris
1 rok

Chlapče, ono se nesmaží jen na oleji, víš? Nevíš – tak nekecej.

Nelen Nel
Nelen Nel
1 rok
Reply to  Iris

Ale produkce vepřového také klesá. A máslo? Bude toho všeho dost,až spotřeba několika násobně vzroste? A ztužené tuky? Rostlinné oleje. Na čem smažit? Horkovzdušné fritézy nejsou ideál na všechno.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Nelen Nel

Něco vám povím – péct můžete v troubě i bez tuku – jen to musíte umět. Není na světě jen vepřové maso… Smažená jídla snad nejíte denně – tak vás to zas tolik neomezí. Většina lidí dneska neumí vařit – vaření si představují tak, že chrstnou na pánev olej a kus masa – taky to tak dělám, protože po práci nemám chuť se patlat s něčím složitým – ale umím to i jinak. A taky si dovedu představit, že bych zase začala pěstovat zeleninu a chovat slepice a králíky – jako před cca 10 lety. Dneska dělám zahrady pro lidi,… Číst vice »