Celosvětové logistické a potravinové řetězce se stále ne a ne dát dohromady. Měli jsme za to, že co se v minulých letech porouchalo, se zase rychle opraví. Jak se ale ukazuje, ve světě se vytvořila celá řada různých nerovnováh, které teď vedou k tomu, že v některých případech mohou scházet i zcela základní věci.
Zákaz vývozu
Obzvlášť nepříjemné je to v případě potravin, zejména potom těch základních. A zatímco v minulém roce jsme museli řešit například krizi nedostatku obilí, případně vajec, teď tu máme další velkou potíž, která je navíc podle všeho globální. Jak informuje server idnes.cz, ve světě totiž začíná docházet cibule. Velcí vývozci, jako je například Turecko nebo Kazachstán, dokonce již zastavili export, aby měli dost této zeleniny pro své obyvatele.
V některých zemích už pociťují důsledky nedostatku cibule. Někde se mohou objevit dokonce fyzické výpadky, tedy, že vůbec není dostupná. Většinou se to ale projevuje tak, že se navýší její cena, a to způsobem, že si ji místní lidé už nemohou dovolit. Když cena cibule vzroste několikanásobně, je to pro mnohé problém. V některých zemích tak už lidé mění recepty, aby se bez cibule, jež je ovšem základní složkou řady kuchyní světa, obešli.
Značné problémy, a to nejen s cibulí, hlásí například Velká Británie. Ta si právě teď prožívá zeleninovou krizi. Tamní ministerstvo už vyzvalo, aby lidé konzumovali hlavně sezónní zeleninu a ovoce. Už i největší tamní supermarkety ale zavádějí přídělový systém u řady druhů zeleniny. To by přitom mohlo trvat i několik týdnů, případně měsíců.
Letos nevyrostla
Není přitom vyloučeno, že něco takového potká i Českou republiku. Někteří lidé už si tak začali tvořit zásoby, což je v případě cibule docela dobře možné. Vydrží totiž poměrně dlouho, pokud je dobře skladována. Jenže to celý problém může zároveň významně prohloubit. Pakliže začnou lidé cibuli skupovat ve velkém množství, nebudou stačit jakékoliv zásoby, a skutečně přijde nedostatek.
Současné výpadky dodávek cibule jsou způsobeny záplavami, suchem či mrazy tam, kde se tato plodina tradičně pěstuje. Po rajčatech jde přitom o nejvíce konzumovanou zeleninu na celém světě. Ročně se jí spotřebuje více než 100 milionů tun.
Nedostatek se projevuje i na ceně cibule v České republice. Zatímco loni stálo kilo cibule osm korun, dnes je to už spíše 30 korun. Jak upozorňují čeští zelináři, cena půjde ještě nahoru.
Foto: Shutterstock