V tomto čaji z Penny se našly nepřípustné látky. Vyhoďte ho

Ačkoliv žijeme v domnění, že kvalita potravin se hlídá při jejich výrobě takovým způsobem, že se nemůže přihodit nic špatného ve smyslu toho, že by se do výrobku dostalo něco škodlivého, ve skutečnosti tomu tak není. Až překvapivě často se něco přihodí a koriguje se to až zpětně. Takové produkty se dostanou na pulty obchodů a je třeba si přiznat, že na většinu se nepřijde a lidé je jednoduše zkonzumují.

Nepřípustné látky

Naštěstí je tu ale Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která provádí pravidelné namátkové kontroly a alespoň část závadného zboží dokáže zachytit. To je pak staženo z pultů prodejen a zákazníci jsou upozorněni, aby ho raději vyhodili a v žádném případě nekonzumovali. Bohužel se však toto sdělení k nim mnohdy vůbec nedostane. Proto je třeba ho náležitě zdůrazňovat.

Tentokrát upozorňujeme na další výrobek, který musel být stažen a kterému byste se měli vyhnout, pakliže už jste ho koupili. Nejde o nic menšího než o Bylinný Heřmánkový čaj ve 30gramovém balení, který se prodával v obchodním řetězci Penny Market. Ten byl v těchto chladných dnech velmi oblíbený a prodával se ve velkém.

Kdo by si ale myslel, že mu tento čaj pomůže, mohl by být hodně zklamán. Ve skutečnosti si jeho uvařením a vypitím může hodně uškodit. Jak totiž zjistila kontrola, čaj obsahoval nebezpečný pesticid chorpyrifos, a to v množství, které nesplnilo limity.

Foto: Shutterstock

Bylo toho hodně

Jde přitom o velmi silný pesticid, který je využíván k ošetření napadených listů a plodů ovoce. Obsahují ho také přípravky proti komárům nebo různým parazitům dobytka či drůbeže. Není však přípustné, aby se dostal do potravin v množství, které přesahuje limity. Jenže to se teď právě přihodilo.

Kontrola se týkala šarže LOT: 22/143N s datem minimální spotřeby 05/2024. Pakliže jste si tento heřmánkový čaj koupili, máte možnost ho vrátit v jakékoliv prodejně obchodního řetězce Penny Market, a to dokonce aniž byste museli předkládat účtenku. Nebo ho rovnou vyhoďte, ale rozhodně ho nepijte.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Milada Hašpicova
Milada Hašpicova
1 rok

Mám doma heřmánkový čaj z Penny Marketu ale z vašeho předlouhého článku nevím který je jedovatý.To nemůžete vyfotit krabičku.