Opatření proti koronaviru mohou trvat až do roku 2022, spočítali vědci z Harvardu

Veřejnost přijala nejrůznější omezující opatření proti šíření koronaviru bez velkého protestování. Děje se tak ale pouze proto, že jsou tato opatření koncipována jako dočasná. Jejich trvání bez jasně deklarovaného ukončení však obyvatelstvo znepokojuje. Ve větší míře se začnou objevovat projevy nespokojenosti a porušování zákazů.

Zavést opatření a čekat

Přitom řada restriktivních opatření bude muset trvat poměrně dlouhou dobu. Ani čeští epidemiologové například nechtějí říct, kdy otevřou hranice nebo kdy už budeme moct přestat nosit roušky.

Podle vědců z Harvardovy školy veřejného zdraví se dali do studia všech známých faktů o novém typu koronaviru SARS-CoV-2. Na jejich základě pak sestavili nepříliš růžový obrázek dalšího vývoje pandemie. Článek byl publikován v prestižním časopise Science, to znamená, že prošel oponenturou, a jeho závěr nezní příliš pozitivně. “Státy budou muset využívat občasného sociálního distancování obyvatel ještě v průběhu roku 2022, dokud se patřičně nezvýší kapacita lůžek na JIP nebo nebude dostupná účinná léčba či vakcína.”

V zásadě jde jen o jinak formulovaný předpoklad toho, že koronavirus tu s námi bude i v příštích letech. Jednotlivé státy se teď musí soustředit na rozvoj své zdravotnické infrastruktury, aby byly schopny zvládat nápor nemocných vyžadujících odbornou péči. Jiný výzkum ostatně došel k tomu, že vln podobných té, jakou prožíváme teď, může přijít až deset. A pokud nemocnice v některých okamžik přestanou zvládat, bude nutné opatření zavádět znovu. To se bude dít pravděpodobně až do doby, kdy vznikne spolehlivá vakcína.

Zásadní je včasná reakce a testy

Vědecký tým z Harvardu také přišel s přínosným výpočtem. Podle něj je třeba při zavádění opatření postupovat rychle, protože jejich aplikace přinese ovoce až za tři týdny. Právě proto se do obrovských problémů dostaly země, které v počátcích epidemie včas nezareagovaly a nechaly nákazu rozjet. Pak nastane nezvladatelný nápor na nemocnice.

Odborníci také varují před tendencemi označovat boj proti koronaviru v jakékoliv fázi za vyhraný. K tomu mají politici podle všeho blízko, protože chtějí lidem předestřít dobré zprávy. Jenže válka proti Covidu-19 bude dlouhá. Pokud ho potlačíme a pak podceníme, může se vrátit a začít se šířit ještě během roku 2024. Koronavirus má takové charakteristiky, že se “dokáže rychle vrátit s ohromnou silou”.

Vědci přiznávají, že největší neznámou je pro ně aktuální to, do jaké míry si lidé, kteří nemoc prodělají, vytvoří protilátky. Je proto podle nich klíčové vyvinout spolehlivý test, který určí přítomnost protilátek v těle a zároveň stanoví úroveň imunity, jíž prodělaná infekce nastavila. Zdá se totiž, že se síla imunity liší podle toho, jak těžký průběh nemoc měla. Pokud jen lehký, je protilátek poměrně malé množství a rezistence může po pár měsících odeznít.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments