Opravdu účinné čaje na křečové žíly. Zbavte se jich bez operace

Křečové žíly trápí ve vyspělých zemích velkou část populace. Častěji jimi trpí ženy, ale postihuje i muže. Vystouplé žíly jsou estetický problém, který navíc ohrožuje zdraví. Vyzkoušejte čaje na křečové žíly. Tyhle jsou prověřené.

Křečové žíly neboli varixy jsou zvětšené žíly, které jsou různě zkroucené, vystouplé a rozšířené. Projevují se bolestí, mravenčením v nohou, únavou a tíhou dolních končetin, protože tok krve působí proti gravitaci.

Jak putuje krev tělem

Krev putuje tělem až k srdci. Pokud je žíla oslabená, její stěny povolí, průměr žíly se rozšíří, chlopně přestanou doléhat a nezabrání zpětnému toku krve. Na žilních stěnách se vytvářejí výklenky, ve kterých se hromadí krev, která se nedostává do krevního oběhu. Vznikají záněty, bércové vředy a při ucpání žíly i trombóza.

Co křečové žíly způsobuje

Příčinou křečových žil je hlavně dědičnost, životní styl, nadváha a typ zaměstnání, hlavně dlouhé stání a sezení. Další rizikový faktor je těhotenství a menopauza, při kterých dochází k mechanickému útlaku pánevních žil a hormonálním výkyvům. Rizikem jsou i vrozené vady hlubokého žilního systému, chirurgický zákrok a úraz, kdy hrozí zánět. Důvodem bývá i věkem se snižující elasticita žil při běžném stárnutí.

Pohankový čaj

Pohanka obsahuje rutin, který podporuje žilní systém. Dejte si ji v podobě kaše nebo přílohy. Na čaj si 1 lžíci světlé pohanky lámanky zalijte 3 dl vroucí vody, 20 minut louhujte, přeceďte a pijte 6 měsíců. Je loupaná mechanicky, ta tmavohnědá tepelně.  

Čaj z kaštanů

5 g rozdrcených kaštanů zalitých vroucí vodou vařte 10 minut, přeceďte a pijte alespoň 2 týdny. Kaštany mají silné protizánětlivé a antioxidační účinky.

Foto: Shutterstock

Čaj z bylinné směsi

  • 1 lžíci pampeliškových listů
  • 1 lžíci řebříčku
  • 1 lžíci slézu
  • 3 dl vroucí vody

Bylinky spařte v šálku vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat pod pokličkou, přeceďte a popíjejte během dne po douškách po dobu 6 týdnů.

Jak na křečové žíly

Podpořte zdravý životní styl, dostatek pohybu a vyvážený jídelníček. Při varixech se vyhněte sportům se statickou zátěží, jako je jízda na koni a vzpírání a dejte přednost jízdě na kole, chůzi a plavání. Při dlouhém stání i sezení často měňte polohu a podpořte cirkulaci krve krouživými pohyby chodidel. Večer si sprchujte nohy střídavě studenou a teplou vodu a dejte si alespoň na 10 minut nohy do zvýšené polohy.

Foto: Shutterstock, zdroje: Whiteley Clinic, Styleoga

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments