Opravdu způsobuje sezení na studené zemi zánět močového měchýře? Jeptišky jím netrpí, na vině tedy může být sex

sexy žena

Co se nahoře dostane dovnitř, musí dole také ven. To samozřejmě platí i pro lidské tělo a spoluzodpovědné jsou za to ledviny. Úžasný orgán, který 60krát denně filtruje veškerou krev, odstraňuje jedovaté látky, třídí odpady tělesných buněk a zbavuje se přebytečné vody. Močovým měchýřem a močovou trubicí potom tyto látky putují ven. Narozdíl od střeva zůstává celý systém absolutně čistý. To se ale čas od času může ukázat i jako problém.

Pokud se bakterie zvenku dostanou močovou trubicí až do močového měchýře, dochází k bolestivému zánětu. Návštěva toaleta je pak hotovým utrpením a často končí vyloučením několika málo kapek. Zánětem močových cest trpí zejména ženy. Ve svém životě ho alespoň jednou zažila každá druhá.

Na vině ženské oblečení?

V sedmdesátých a osmdesátých letech měli vědci jasno. Zvýšené riziko zánětu močových cest sváděli na typicky ženské oblečení – sukně, tenké punčochy a sporé spodní prádlo. Tím, že podbřišek není v teple, měl být náchylnější k různým infekcím.

Jako jedna z prvních se souvislost lehkého oblečení a zánětem močových cest rozhodla prozkoumat Betsy Foxman z University of Michigan. V roce 1985 však došla k možná překvapivému závěru – souvislost nenašla. O sedm let později však vědci přeci jen našli důkazy, že chlad skutečně problémy může způsobovat. V experimentu 29 ženám namočili nohy do studené vody. Všechny měly dvanáct měsíců předtím alespoň třikrát zánět močového měchýře. Po studené lázni si pět žen onemocnění obnovilo.

Přestože tento výzkum nelze považovat za dostatečně reprezentativní, radí odborníci ženám až dodnes, aby se chladu vyhýbali. Kdo je na záněty citlivý, měl by si dávat pozor a držet si nohy v teple. Lidé, kteří těmito problémy netrpí, se ale před chladem nemusí přehnaně chránit. Samotný chlad totiž zánět močového měchýře způsobit nemůže.

Jeptišky zánět močového měchýře nemají

Základním předpokladem infekce je průnik bakterií do močového traktu. Většinou se jedná o uropatogenní bakterii E.coli (UPEC), která prokazuje speciální schopnosti pro přežití v močovém měchýři. U žen mají proniknutí snažší, což také zdůvodňuje jejich častější onemocnění. Zatímco u mužů musí bakteriální zárodky překonat 20 až 25 centimetrů močové trubice, než se dostanou do měchýře, u žen jim stačí centimetry čtyři.

Obvykle bakterie pocházejí ze střev pacientek. Vzdálenost mezi řitním otvorem a vstupem do močové trubice bakterie překonají pomocí mechanické síly. A tak se z příjemné aktivity stává někdy spouštěč všech problémů. Sex. Ne nadarmo se zánětu močových cest někdy přezdívá jako “líbánková nemoc”. A ještě jedna zajímavost: jeptišky záněty trpí méně než průměrné ženy.

V roce 2000 zkoumali vědci sexuální aktivitu přibližně 500 žen mezi 18. a 35. rokem věku. Výsledky?

  • Kdo měl v předchozím měsíci sex v průměru více než dvakrát týdně, měl 10x vyšší riziko vzniku zánětu močových cest.
  • V případě sexu dvakrát týdně a méně bylo riziko vyšší šestkrát než u těch, kdo neměly žádný sex.
  • Nový partner znamená zvýšené riziko. Ženy, které v předchozím roce vyměnily sexuálního partnera, měly dvakrát vyšší riziko zánětu.

Důležitá je však také hormonální rovnováha. U některých žen je po přechodu močový měchýř hůře prokrven. Častý sex také problém nezpůsobuje přímo. Existují ženy, které nikdy neměly zánět, a přesto mají sex velmi často. A naopak. Roli může hrát i vzdálenost mezi řitním otvorem a vstupem do močové trubice.

Nadměrné pití také není dobré

Laici, ale i lékaři často radí často a hodně pít, což má pomoci zánětu močového měchýře předcházet. Do jisté míry je to pravda. Rozhodně by se to ale nemělo přehánět a myslet si, že čím více vypiji, tím to bude lepší. Naopak. Za den by člověk měl vypít 1,5 L tekutin, což – jak vidíte – se dost liší od mnohdy uváděných tří litrů. Kdo totiž pije moc, snižuje množství látek v moči, které blokují růst bakterií.

Podle řady studií je k prevenci zbytečné používat brusinkové džusy nebo kapsle. Jejich účinek se nikdy neprokázal. Stejně tak je zpochybňováno časté doporučení dojít se po sexu vymočit. Na tom ale přeci jen něco může být – vyčuraním se mohou některé bakterie z močové trubice vyplavit. Zkusit to mohou především k zánětům náchylnější ženy.

Jak už z výše uvedeného vyplývá, nezpůsobuje zánět močového měchýře chlad, nýbrž bakterie. Kdo však záněty často trpí, měl by se přesto chladu vyvarovat. Je důležité mít nohy v teple a nesedět na studené zemi. Proč? Protože chlad oslabuje imunitní systém, který má bojovat proti bakteriím. Kdo ale se záněty problémy nemá, může si klidně dopřát piknik v ranní rose.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments