Osvědčené tipy našich babiček, kterými dokázaly zachránit přesolené jídlo

Podívejte se, jak zabránit tomu, abyste přesolené jídlo museli vyhodit do koše. Nabízíme vám staré osvědčené triky našich babiček, jak zachránit přesolené jídlo.

Můžete zkusit ředit

Přesolený pokrm můžete zkusit zachránit i metodou ředění. Pokud je polévka nebo omáčka kromě přesolení i hodně hustá, můžete je naředit přidáním trochy vody. Zlepší se tak konzistence pokrmu a sníží koncentrace soli. Můžete také uvařit ještě další dávku jídla, tentokrát jej vytvořte zcela bez soli a pak obě dávky smíchejte dohromady. Pak ještě chvilku vše povařte, aby se chutě, zejména ty slané, rozložily a upravily celkový pokrm na tu správnou míru chuti.

Vyzkoušejte brambory

Syrové brambory umí udělat z přesoleného jídla opět poživatelné. Do polévky přidejte pár kousků syrových brambor nakrájených na kolečka a povařte je 15 minut. Bramborové plátky do sebe totiž nasáknou přebytečnou slanost a stačí je vyndat a vyhodit. To můžete zkusit i u omáčky. Do ní syrový brambor nahrubo nastrouhejte a povařte 10 minut. Omáčku pak přeceďte. Stejným způsobem lze použít na zmírnění slanosti pokrmu i mrkev, petržel nebo tmavý chléb.

Plátky brambor mohou pomoci nasáknout přebytečnou slanost. / Foto: Shutterstock

Zkuste vaječný bílek

Přesolený vývar zachrání přidání 3 až 4 syrových bílků. Nechte je v polévce srazit. Navážou na sebe sůl a pak je jen vyjměte, nebo vývar přecedíte. Pokud je vývar hodně přesolený, nejprve použijte brambory a pak bílky.

Zabere i jogurt a zakysaná smetana

Jídlo můžete zachránit i zakysanou smetanou nebo krémovým bílým jogurtem. Jejich přidáním do omáček nebo krémových polévek zmírníte jejich přesolení.

Kdy zabere kostka cukru

Do přesoleného jídla můžete použít i cukr. Dejte kostku cukru na lžíci, ponořte ji pomalu do polévky a jakmile se začne rozpouštět, ihned ji vyndejte. Můžete podle potřeby postup opakovat. Cukr pohltí z tekutiny přebytečnou sůl.

Zachrání vás i petrželka

Přesolené zeleninové polévce vrátí její poživatelnost větší množství nasekané zelené petrželky. Zamaskuje slanou chuť a polévce dodá minerály i vitaminy.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments