Osvojte si metody, jak odstranit zubní plak a kámen v pohodlí domova. Jen tak udržíte zuby v kondici

Trápí vás zubní kámen? Pak jste jistě nebyli důslední při odstraňování zubního plaku. Ukážeme vám, jak se plaku a zubního kamene zbavíte doma v koupelně.

Pravidelné odstraňování zubního plaku

Zubní plak je nutné odstraňovat pravidelně a důkladně. Zanedbání vede ke zkaženému dechu, zubnímu kameni, zánětům dásní a později k paradontóze.

Zubní plak vzniká po celý den. Je to směs zbytků jídel a tekutin, ve které se množí bakterie. Zubní plak se utvoří už po 4 hodinách od vyčištění zubů. Důkladnou hygienu není radno podcenit.

Jak doma odstranit zubní plak

Zázračné rady nejsou třeba. Na odstranění zubního plaku vám stačí správná technika čištění zubů. Používat musíte i kartáčky na mezizubní prostory a zubní nit. Ve výbavě nesmí chybět ústní voda. Pokud si nejste jisti tím, zda si zuby čistíte správně, pořiďte si elektrický zubní kartáček. Má mnohem vyšší výkon.

Zubní kámen je nejen nevzhledný, ale poškozuje i zdraví chrupu. / Foto: Shutterstock

Prevence proti zubnímu plaku

Bakteriím v ústech se nejvíce líbí cukr a škrob. Proto sladkosti, ale i pečivo či rýže, jsou živnou půdou pro zubní plak. Do stravy přidejte více vlákniny, například z ovoce a zeleniny.

Jak doma odstranit zubní kámen

Zubní kámen vám zpravidla odstraní zubař, protože se jedná o pevnou usazeninu na zubech, která odolává běžnému čištění. Může mít zažloutlou až hnědou barvu. Jak takovou nepříjemnost odstranit doma?

Jedlá soda na zubní kámen

Pastou z jedlé sody a soli narušíte spolehlivě zubní kámen a ten postupně vymizí. Smíchejte si polévkovou lžíci jedlé sody s půlkou malé lžičky soli. Zakápněte troškou vody a promíchejte hustou pastu. Tuto pastu nanášejte na kartáček a čistěte postižené místo. Postupně proplachujte a znovu čistěte. Po 5 minutách byste měli zaznamenat úspěch.

Proplachujte zubní kámen peroxidem

Směsí peroxidu vodíku a vody budete proplachovat ústa, avšak nebudete směs polykat. Proces by neměl trvat déle než jednu minutu a poté propláchněte ústa vlažnou vodou. Můžete zopakovat několikrát.

Směs připravíte smícháním 250 ml peroxidu vodíku a 150 ml teplé vody.

Nejlepší je prevence

Prevencí proti zubnímu kameni je proplachování ústní dutiny každý den antiseptickou ústní vodou. Do jídelníčku zařaďte více jahod, rajčat a sýrů.

Zároveň je důležité, abyste se naučili správnou techniku čištění zubů a nespoléhali se jen na jeden (standardní) kartáček.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments