Pár minut jednoduchého cvičení denně prodlouží život o dlouhé roky. Pročistí tepny a ochrání srdce

Když se mluví o nutnosti mít nějakou pohybovou aktivitu či pravidelně cvičit, mnozí si hned představí hodinové útrapy ve fitness centru, a raději takovou představu okamžitě opustí, protože dobře ví, že na něco takového nejsou stavěni.

Stačí chvilka každý den

Ve skutečnosti to ale nemusí být vůbec tak složité. Stačí jen pár minut dechového cvičení, které dokáže doslova zázraky. Sníží krevní tlak a uzdraví srdce. V mnoha ohledech má podobné účinky jako léky.

Stále bohužel platí, že kardiovaskulární a oběhová onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí nejen na celém světě, ale také v České republice. Pokud by ale všichni věnovali pár minut ze svého dne jednoduchému cvičení, mohlo by tomu být jinak, jak uvádí organizace Journal of American Heart Association.

Studie prokázala, že časově velmi nenáročné cvičení pojmenované High-Resistance Inspiration Muscle Strength Training (IMST) významně snižuje riziko spojené s nemocemi srdce. A to ve stejné nebo dokonce větší míře než náročnější aerobní cvičení, případně léky.

Foto: Shutterstock

Významné výsledky

Existuje řada možností v rámci úpravy životního stylu, o kterých je známo, že lidem zlepšují kardiovaskulární zdraví. Ve skutečnosti je ale s nimi nutné trávit mnoho času a úsilí a někdy mohou být také drahé,” uvedl jeden z autorů studie, doktor Daniel Craighead.

To v tomto případě neplatí. Stačí jen pár minut denně. Zapotřebí je však speciální přístroj, který při dýchání způsobuje odpor. Podle vašeho zdravotního stavu se určí délka dechového cvičení, které pak můžete provádět třeba při sledování televize.

Výzkum ukázal, že už po šesti týdnech tohoto jednoduchého cvičení došlo ke zlepšení systolického krevního tlaku v takové míře, které byste jinak dosáhli jen půlhodinovou každodenní chůzí či užíváním léků.

Foto: Shutterstock, zdroje: Express, Pubmed, News Medical

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments