Pitná voda v Česku je úplně znečištěná. Experti v ní našli hrozivé látky, možná už se nebude smět pít

Kdo se snad domníval, že kohoutková voda v České republice je čistá, jak se nám snaží namlouvat vodárny, a tedy vhodná ke každodenní konzumaci coby pitná, možná bude muset svůj postoj přehodnotit. Ukázalo se naopak, že voda v tuzemsku je doslova plná chemikálií. A je to stále horší.

Rekordně překročené limity

Odborníci se shodují v tom, že zdejší voda již rekordně překračuje hygienické limity v případě umělých hnojiv či pesticidů. Nejde tak o to, že by se k nim zespodu blížila, což už by samo o sobě představovalo problém, protože dlouhodobé pití takové vody by nebylo vhodné, ona tyto limity dalece překračuje.

Podle Josefa Fuksy z Výzkumného ústavu vodohospodářského je problém velmi závažný. Odborník řekl, že bude nutné omezit použitelnost vody jako pitné, případně omezit její potenciál k rekreačnímu využití. To znamená, že vážně hrozí, že z kohoutku nám už oficiálně nepoteče pitná voda, případně to, že se na některých místech nebudeme moci koupat. “Problém znečištění je závažný. Od omezení použitelnosti vody jako pitné i užitkové přes ovlivnění ‚krásy‘ krajiny a jejího rekreačního potenciálu až po přímé dopady na vodní ekosystémy,” nastínil Fuksa pro idnes.cz.

Nejvíce vodu znečišťují pesticidy a dusíkatá hnojiva. Nejhorší je to u povrchových vod, kde jsou limity překročeny prakticky všude. V případě podzemních vod je to přibližně na polovině sledovaných míst. Kontroloři bohužel zejména v povrchových vodách našli také zakázané nebo už dlouho nepoužívané látky. To je vysoce znepokojivé.

Čistička vody nedokáže odfiltrovat vše. / Foto: Shutterstock

Úřady udělují výjimky, lidé pijí špinavou vodu

Poslední zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu v tomto ohledu mluví jasně. Neustále přibývá výjimek, které je nutné udělovat, aby voda mohla být považována za stále pitnou. Nejde o nic jiného, než že některý z úředníků razítkem označí za pitnou takovou vodu, která vysoce překračuje povolené limity. V roce 2019 bylo takových výjimek uděleno hned 105 a znečištěnou vodu tak oficiálně pilo 220 tisíc lidí. O čtyři roky dříve přitom stačilo jen 103 výjimek. Problém se tak rychle prohlubuje.

Důvodem je podle expertů především stále méně šetrné zemědělství, které je orientováno na výkon, nikoliv úctu k přírodě. Příliš nepřispívá ani rostoucí chemický průmysl. Do vod se tak ve velkém vypouštějí chemické látky, které v nich nemají co dělat. Problémem je i rostoucí množství kosmetiky a léčiv. Navzdory zažitým představám je nedokáží čističky zcela zlikvidovat.

Foto: Shutterstock, zdroj: idnes.cz

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zvoník
Zvoník
1 rok

Je příliš mnoho lidí. Je potřeba uměle snížit počet obyvatelstva planety. Nejlépe válkou.

Mirek
Mirek
1 rok

To je šíření poplašné zprávy! Napište konkrétní údaje z krajských měst např. Jinak nulová hodnota.

Tomas
Tomas
1 rok

To je akorát zase kec a jenom kec!jen aby se prodávala balená.a někdo si namastil kapsy.chce se mi 🤑🤑

Iris
Iris
1 rok

A copak? Balená voda stojí moc peněz a nejde na odbyt? Není to tak dávno, kdy “experti” pro změnu varovali před vodou ze studní – přitom stačí dát vodu na rozbor (což ovšem není zadarmo) a máte jasno…