Nová cena chleba prozrazena. To nikdo nečekal, je z něj luxusní zboží pro ty nejbohatší

Zdražuje se na všech frontách a začíná to být stále citelnější. Bohužel už to došlo do takové fáze, že se některé ceny mění skutečně velmi často. Navíc se nezdá, že by to mělo dospět do nějakého brzkého konce. Ba spíše naopak, skutečně citelné zdražení se teprve čeká, a to v době, kdy už mají všichni poměrně hluboko do kapsy.

Dramatický růst ceny pšenice

Velmi citlivé na zvyšování cen jsou především potraviny. Na rozdíl od energií mají však tyto hlavní růst cen teprve před sebou. Potravináři se dosud zdráhali plně rostoucí vstupy promítnout do cen v obchodech, protože dobře ví, že lidé budou reagovat s velkou nevolí. Hrozí dokonce sociální bouře, protože zákazníkům zdraží ty nejzákladnějších potraviny, které potřebují každý den a na jejichž cenu jsou nejcitlivější.

Kdo úpěnlivě vyhlíží nějakou úlevu v podobě lepších zpráv ze svět, vyhlíží marně. Proudí k nám naopak stále negativnější informace. Jednou z nich je novinka v podobě zákazu vývozu pšenice, který na své producenty uvalily Indie. Ne snad, že bychom importovali pšenici z této vzdálené země, avšak tento krok zdraží tuto klíčovou komoditu na světových trzích a tedy globálně, včetně České republiky.

Foto: Shutterstock

Dvojnásobek ceny

A to v době, kdy ceny obilovin meziročně zdražily o více než padesát procent. Další razantní nárůst nás teď čeká. Podle ekonoma Lukáše Kovandy to bude velmi rychlé zdražení ve výši desítek procent. Ještě letos se podle něj dočkáme ceny bochníku chleba na 60 korunách. Jen od začátku roku bochník zdražil o 16 % na současných 35 korun. I pekaři však přiznávají, že i tato vysoká cena je pro ně v současné době vlastně nízká a nedostatečná.

Od základních surovin se pochopitelně odvíjejí i ceny řady dalších potravinářských výrobků. Bylo by tak bláhové domnívat se, že tímto způsobem zdraží pouze chleba. Bavíme se přitom již o zdvojnásobení cen.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
23 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Marie
Marie
1 rok

V Penny 3 balení 3 krajíčků kmínového chleba 15,90 Kč, kdysi dvoukilový bochník 5,20 Kčs.

Pavel
Pavel
1 rok

Pán redaktor trochu zaspal. U nás v Kauflandu už stojí obyčejný chleba 39,90 Kč

Marie
Marie
1 rok
Reply to  Pavel

Nezaspal, cena se stále mění. Chléb podražil než dopsal článek.

Zenty
Zenty
1 rok

Pohroma

Hrouda
Hrouda
1 rok

Bohužel přátelé,bylo již už dobře. Bojím se, že už bude jen hůř!

Last edited 1 rok by Hrouda
Tom Shark
Tom Shark
1 rok

Bochník nikdy nekupuji, vždy jen krájenou balenou část a nečekám, že by nás to ruinovalo ani po dalším zdražení

krivak 007
krivak 007
1 rok

Tak čemu se divíte vždyť sou to všechno rozpeky které obsahují hromadu nechutností aby vydržely zamrazení, ale to je u všech potravin podobné spoustu konzervantů kdo kdy viděl mléko aby bylo 14 dnů za 4 zkyselá atd.

Vlapu
Vlapu
1 rok

A za to může ten jehož jméno se nesmí vyslovit.Řeklo ministerstvo čar a kouzel.Doufá že očkování nás zachrání dodalo a uteklo do Anglie.

Iris
Iris
1 rok

Aspoň se lidé naučí kupovat chleba v množství, které spotřebují a nebudou ho tolik vyhazovat.
Byla jsem v šoku, když mi kamarádka řekla, kolik týdně vyhodí chleba a rohlíků, protože se to prý druhý den “nedá žrát” – no, to jí klidně věřím, ale proč toho teda kupuje tolik?

Miroslav
Miroslav
1 rok
Reply to  Iris

Máte pravdu, že se plýtvat nemá, ale je pravda že to pečivo stojí celkově za prd. 80 až 90% pečiva se dnes dělá ze zmrazených polotovarů, takže kvalita žádná. Např. bagetky nebo kajzerky se dají jíst, když je vyndají z pece, ale po pár hodinách se to jíst nedá je to guma. Bohužel. Nechci vzpomínat na staré časy, ale je pravda, když se kouslo do rohlíku, tak krásně křupnul a ty pivní rohlíky neměly chybu a chleba krásně voněl a vydržel několik dní, takže se nevyhazoval. Hezký den

Bohumil
Bohumil
1 rok
Reply to  Miroslav

Máme zde v jedné dědině pekaře, konečně něco dobrého. Sice je to dražší, ale vydrží. Třeba žitný chléb můžu jíst týden a je měkký a ta lahoda.

Ondřej
Ondřej
1 rok
Reply to  Miroslav

Přesně tak, chléb ze zmrazeného polotovarů stojí za starou bačkoru. Od soukromníka je neporovnatelný, ale za něj také dáte neporovnatelně více peněz. De facto totožný chléb z obch. řetězce za cca 50,- Kč a od soukromého pekaře 90,- korun.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Ondřej

U nás stojí v soukromé pekárně 950g kváskový chleba 42 Kč. Bez objednávky téměř není šance ho koupit.
S tzv. chlebem ze supermarketu se to nedá porovnat.

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Ondřej

Chléb už mi přestal dávno chutnat.Místo aby ztvrdnul,tak je třetí den plesnivý. Kupuji si pouze rohlíky.Chléb už vůbec nejím.

Michaela
Michaela
1 rok
Reply to  Miroslav

Naprosto s vámi souhlasím…

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Miroslav

Nedávno jsem si vyzkoušela, jaký je rozdíl mezi chlebem ze soukromé pekárny, kam už roky chodíme nakupovat a chlebem ze supermarketu…děs. Pekárna měla 3 týdny odstávku kvůli opravě a tak jsme museli pro chleba jinam. Fakt je, že se to už druhý den dalo jíst jen s notným sebezapřením. Podnikla jsem s tím různé kejkle včetně topinek, což byla asi nejlepší varianta, ale živit se denně topinkami – no nevím… Máme tu ještě jednu pekárnu, ale ta se v posledních letech zhoršila – jíst se to dá, ale že by chleba vydržel týden v chutném stavu – ne 🙁 Třešničkou… Číst vice »

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Iris

Ono to skutečně bývá jak popisujete.Velké pekárny mají zaběhnuté receptury.Malé pekárny se jim pak kvalitou a chutí nemůžou rovnat.
.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Pavel

Asi jste to myslel opačně, ne? Malé pekárny produkují většinou dobrý chleba a velké kšunt – velké se malým kvalitou nemůžou rovnat – tak jsem to myslela 🙂

Bohumil
Bohumil
1 rok
Reply to  Iris

No, ty staré piliny se opravdu nedají žrát, to by nesměla kupovat v supermarketu.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Bohumil

No jo, jenže ona bydlí v paneláku a má to po cestě domů z práce.
Do pekárny by musela jet cca 10 km a nevím, jestli tam od nich jede nějaký autobus, takže jí by se asi spíš vyplatilo kupovat to pečivo denně čerstvé – auto mají, ale ona nemá řidičák. To je pak těžké.

Miroslav
Miroslav
1 rok
Reply to  Bohumil

Ale při údajně stejné receptuře, aspoň by měla být, pokud je to šumava, je od Lídla bez chuti i čerstvý, stejně tak i jiné, balený zábrdovický taky nelze srovnávat s tím, co jsem 8 let zpět kupoval v Praze v K-martu.

Miroslav
Miroslav
1 rok
Reply to  Iris

A proč se to druhý den nedá žrát vás neudivuje?! Za Komančů babi ze Šumavy kupovala chleba v úterý a ve čtvrtek, vždy jednu veku, klasickou šumavu a nedrobilo se to ještě ten den a chuť to taky neztrácelo…

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Miroslav

Za komančů jsme měli soukromou pekárnu cca 1km a tam pekli kváskový chleba podle receptu z roku 1936 a pořád stejně – vydržel výborný víc než týden – pokud se dřív nesnědl.
Bohužel pekárna před 10 lety skončila – dodnes není jasné proč.
Chleba, který kupujeme v jiné soukromé pekárně, je taky kváskový a taky vydrží velmi dobrý déle než týden.
Proč se ten ze supermarketu nedá druhý den jíst, nevím – recepturu neznám, ale asi nestojí za nic – bůhví, co do toho těsta přidávají – drobí se ještě čerstvý a suchý teprve – to normální chleba nedělá.