Po překonání covidu-19 není vyhráno. Začíná se projevovat vážné poškození orgánů

I po překonání covidu-19 podle imunologů hrozí pacientům vážné onemocnění. Podle studie vědců Stanfordovy univerzity mají pacienti s těžkým průběhem tohoto onemocnění výrazně větší pravděpodobnost, že se jim v těle vytvoří autoprotilátky, které mohou poškodit orgány i po překonání infekce a domnění, že jsou v pořádku.

Podle studie publikované v časopise Nature Communications se mohou u pacientů hospitalizovaných s koronavirovou infekcí po propuštění z nemocnice objevit zdravotní problémy způsobené přítomností autoprotilátek v jejich těle. Profesor imunologie Paul Utz ze Stanfordovy univerzity tvrdí, že pokud při komplikacích covid-19 skončíte v nemocnici, ani po zotavení nemáte vyhráno.

Pozor na autoprotilátky

Do týdne po nástupu do nemocnice se u pětiny hospitalizovaných covid pacientů vyvinuly nové protilátky proti vlastním tkáním, které se v den přijetí v jejich tělech ještě nenacházely. Vědci z pozorování vzorků krve 200 pacientů zjistili, že v mnoha případech byly jejich hladiny podobné jako při autoimunitním onemocnění. U 3/5 vzorků zjistili čtyřnásobnou hladinu anti-cytokinové protilátek. Cytokiny jsou proteiny, které podporují imunitní systém a jsou mimořádně důležité v boji proti nemocem.

Jak funguje imunita

Pokud je obranný systém těla vystavený dlouhotrvající a silné infekci, může se v těle tvořit nadbytek cytokinů a pak začnou napadat tkáně. Podle vědců zřejmě během dlouhodobé infekce koronavirem přestane imunitní systém správně rozeznávat některé struktury vlastního těla, dochází k produkci autoprotilátek, které napadají vlastní buňky, tkáně nebo orgány a způsobují jejich zánět a poškození.

Foto: Shutterstock

Očkování

Už v minulosti se u několika pacientů po nemoci covid-19 projevily choroby, jako je roztroušená skleróza, lupus či syndrom Guillain-Barré, což je akutní zánětlivá demyelinizační polyneuropatie – AIDP a autoimunitní onemocnění postihující periferní nervovou soustavu vyvolané akutním infekčním procesem. Příznakem je slabost a brnění v končetinách, které se rychle šíří a paralyzují celé tělo. Podrobnosti těchto jevů se zkoumají a přesný mechanismus vývoje postcovidových chorob není zatím objasněn. Částečně se tomu lze podle profesora Utza vyhnout očkováním, protože spouštěčem autoimunitních problémů nejsou vakcíny, ale nemoc covid-19.

Foto: Shutterstock, zdroj: Nature Communications

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
aja
aja
2 let

Ani jsem nemusela dostat covid, stacila mi prvni vakcina a mam takove neurologicke problemy, ze si s tim lekari nevi rady.

Jan
Jan
2 let

Lžete cpete lidi do jedovatých vakcín

Pavel
2 let

Ještě pořád chcete tvrdit že je Covid přírodního původu?Už by tomu věřil jen blbec..