Poloha při spánku má zásadní vliv na zdraví celého těla. Naučte se, jak správně spát

Správný spánek by měl trvat minimálně 8 hodin a měl by začít nejpozději po desáté hodině večerní. Zároveň je důležitá poloha, ve které spíte. Jaké účinky má na lidské tělo spaní na zádech, na břiše či na boku?

Usnu i ve stoje

Znáte pořekadlo, jsem tak unavený, že usnu i ve stoje? Určitě ano. Možná vám v tu chvíli připadá, že nejdůležitější věcí je dostat se na určitý počet hodin do postele. Vyvedeme vás z omylu. Není důležité jen to, jak dlouhou spíte, ale i to, jak přesně spíte.

Noc plná otáčení

Má časté přetáčení v noci vliv na kvalitu spánku? Samozřejmě, že ano. Dokonce i ti, kteří tvrdí, že spí dobře a tvrdě, mění polohu při spánku minimálně třicetkrát za noc.

Každý z nás má oblíbenou polohu, ve které usíná a zpravidla jinou polohu, ve které spí. Probouzení pak provází protahování těla ze zcela odlišné polohy od dvou předchozích.

Nejzdravější poloha, na zádech

Nejlepší polohou pro regeneraci celého těla je po poloha na zádech. Pokud máte správnou matraci, pak má páteř při poloze na zádech optimální oporu. Je nutné spát s minimem polštářů. Poloha je vhodná i pro ty, kteří trpí pálením žáhy nebo trávicími potížemi. Spaní na zádech uvolňuje pokožku v obličeji, ta je lépe prokrvená a vrásky jsou menší. Jedná se o vhodný spánek pro ženy s objemnějším poprsím. Prsa mají během spaní na zádech přirozenou oporu.

Bohužel vede poloha na zádech ke chrápání, které je velmi obtěžující a trpí tím jak partner, tak osoba, která chrápe. Pokud je chrápání váš případ, poloze na zádech se raději vyhněte.

Foto: Shutterstock

Stříbrná medaile, poloha na boku

V případě, že používáte anatomicky tvarovaný polštář, je pro spaní vhodná i poloha na boku. Krční i bederní páteř má správnou oporu. Poloha na boku je vhodná pro osoby trpící pálením žáhy i pro těhotné ženy. Při spaní na boku zároveň ulevíte ucpanému nosu a nosním dutinám. Je třeba však mít vyšší polštář. Vybírat byste si měli polohu na levém boku abyste příliš nezatěžovali krevní oběh.

Spánek na kočku

Stočit se do klubíčka a usnout, mají v oblibě různá domácí zvířata. Polohu si zamilovali i mnozí z nás. Spaní v prenatální poloze pomáhá těm, kteří chrápou a doporučuje se i těhotným ženám. Bohužel tato poloha není vhodná pro páteř a brzy začnete trpět bolestmi zad.

Vyhněte se spaní na břiše

Osoby, které spávají na břiše sice nechrápou a mírně pomáhají trávení, ale velmi zatěžují páteř a klouby. Potřeba volně dýchat vede k tomu, že neustále otáčíme hlavu ze strany na stranu a krk je namáhán. Při spaní na břiše budete náchylnější k bolestem hlavy a budou vám častěji brnět končetiny (pocit mravenčení).

Foto: Shutterstock, zdroj: WebMD

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments