Poloha při spánku významně ovlivňuje zdraví celého těla. Běžné chyby jsou jedním z nejčastějších zdrojů problémů se zády či poprsím

Kdo by věnoval poloze při spánku nějakou větší pozornost? Vždyť stačí ulehnout a ráno se vzbudit – to, co se děje mezi tím, vnímá většina lidí jako zcela podružné. Možná se pozastaví nad významem snů, ale že by řešila, v jaké poloze strávit noc? To se týká jen naprostých výjimek. A přitom, když se nad tím zamyslíte, je to vlastně docela logické. Jde o polohu, ve které trávíte významnou část života a která vám může buď prospět, nebo ublížit.

Spánek na zádech

Podle expertů je nejlepší a nejpřirozenější polohou ke spánku ta nejjednodušší, tedy spaní ve zpřímené poloze na zádech. Díky tomu zabráníte postupným změnám v páteři a tedy i bolestem zad.

Jsou tu ale i další výhody spaní na zádech. Pakliže trpíte problémy s žaludečními kyselinami, spěte zásadně takto. Trávicí soustava totiž v této poloze klesá přirozeným způsobem, tedy od ústního otvoru až k žaludku. Vzniká tak spád, který žaludeční kyselina nepřekoná a zůstává tak tam, kde je její místo.

Spánek na zádech je nejpřirozenější a zdraví nejvíce prospěšný. / Foto: Pixabay

Prospěšná je poloha spaní na zádech i pro ženy, které by si rády udržely pevné poprsí. V této poloze mají totiž prsa pevnou podpěru a nemusí se tak zbytečně namáhat. Nejsnáze tak udržíte jejich tvar.

Je tu však jedna skupina lidí, pro kterou se spaní na zádech přeci jen nedoporučuje. Jsou to ti, kdo mají problém s chrápáním. Právě v této poloze totiž chrapot dosahuje nejvyšších intenzit, což nemusí být příjemné vašemu okolí, ale může to zacházet dokonce i tak daleko, že vás bude vaše vlastní chrápání budit.

Spánek na boku

Pravdou je, že spaní na boku většina odborníků nepovažuje za natolik ideální a organismu prospěšné jako spaní na zádech. Přesto, nebo právě proto jde o druhou nejčastěji doporučovanou polohu. Hodí se hlavně pro ty, kdo chrápou, nebo nevydrží celou noc spát na zádech.

Také v této poloze se páteř těší optimální poloze a neměly by vás tak z ní bolet záda ani si nezaděláte na chronické problémy. Měli byste však disponovat kvalitním polštářem, který zajistí, aby se vám páteř příliš nedeformovala.

Spánek na boku lze doporučit, a to zejména těhotným ženám. / Foto: Freepik

Spánek na levém boku je vhodný zejména pro jedince, kteří trpí pálením žáhy, případně mají jiné zažívací problémy. Doporučuje se také těhotným ženám, pro které je nejpříjemnější.

Spánek na břiše

Tady se dostáváme k problematické poloze, o které se mezi odborníky i poučenými laiky vedou často vášnivé diskuze. Je třeba říct, že aktuálně přetrvává názor, který této poloze nehraje příliš do karet.

Dochází při ní ke zvýšenému tlaku na klouby, různé svaly či krk. Zároveň podle všeho přispívá k tvorbě vrásek a u žen postupně vede k povadlému poprsí. To může být u některých navíc bolestivé, protože se o něj opírá váha celého těla.

Spaní na břiše nelze jednoznačně doporučit, pokud nemáte zdravotní problémy, pro které je přínosné. / Foto: Shutterstock

Polohu spánku vleže nicméně upřednostňují lidé, kteří chrápou. Cítí při ní příjemnou úlevu. Podle některých hlasů může spánek na břiše pomoci i při specifických bolestech bederní páteře. Zde byste se však měli poradit se svým fyzioterapeutem. Některé studie pak poukazují na příznivé účinky této polohy na snížení krevního tlaku.

Spánek v klubíčku

Kdo by to byl řekl, že poloha, ve které jsme se všichni nacházeli v děloze matky, bude tou nejméně vhodnou. Je tomu ale tak. Takzvanému spánku v klubíčku byste se měli za každou cenu vyhnout. Extrémně při něm totiž dostávají zabrat záda i krk. To dříve či později povede k bolesti páteře. Více se také tvoří vrásky a mohou se objevit problémy s prsy.

Spánek v klubíčku je tou nejhorší možností. Nepraktikujte ho v žádném případě. / Foto: Shutterstock

Přestože je spánek v klubíčku mnohým příjemný, pokud ho praktikujete, měli byste se co nejrychleji přeučit na jinou polohu. V oblibě ho mají i těhotné ženy, ale i jim se doporučuje raději spát na levém boku.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments