Zabraňte vzniku demence jednoduchým způsobem. Vyzkoušejte 24hodinový postup

Pokud se chcete vyhnout nepříjemným příznakům demence, začněte dělat některé věci během dne trochu jinak, než jste byli zvyklí. I maličkosti mají velké účinky.

To, co jíte, pijete a děláte, má zásadní vliv na snížení rizika neurodegenerativních onemocnění. Zapomeňte na slaninu, šunku a klobásu, zvyšující riziko onemocnění téměř o polovinu, jak zjistila studie na univerzitě v Leeds. Doktorka Sara Imariosiová z Alzheimer ‘s Research UK a výživová specialistka Amanda Ursellová vytvořili dle studií 24hodinový postup, jak se vyhnout demenci a porazit ji začátku onemocnění.

07:00 Snídejte ovesné vločky

Zdravá výživa snižuje riziko Alzheimerovy choroby o 53 %. Snídejte 40 g ovesné kaše, 80 g mražených bobulovin, strouhané jablko a bílý nízkotučný jogur45 g.

07:30 Použijte zubní nit

Škodlivé bakterie v ústní dutině se dostávají do krve a zvyšují riziko demence. Čistěte si zuby 2x denně i zubní nití. Onemocnění dásní zvyšuje problémy s pamětí.

08:30 Choďte pěšky do práce

Pokud můžete, choďte do práce pěšky, nebo vystupte z autobusu alespoň o zastávku dříve a zvyšte denní počet kroků. Děláte z domu? Dejte si ranní procházku. Aktivní život snižuje krevní tlak, udržuje zdravou hmotnost a snižuje riziko demence.

Foto: Shutterstock

09:30 Vychutnejte si kávu

1 až 3 šálky denně mohou ochránit mozek. Podle studií mají lidé vykazující příznaky demence, bylo v těle o 50 % méně kofeinu než u těch, kteří neměli příznaky.

10:00 Vstaňte a hýbejte se

Dlouhodobé sezení škodí i mozku. Národní zdravotní služba  – NHS doporučuje nastavit si připomínku, abyste každých 30 minut vstali a prošli se.

11:00 Zažeňte chuť na sladké arašídovým máslem

Pokud máte pocit, že potřebujete odpolední občerstvení, které vás zasytí, dejte si plátek celozrnného toastu s arašídovým máslem a zaženete chuť na sladké.

12:00 Čtěte noviny a luštěte křížovky

Udržujte mozek aktivní. Každý den čtěte noviny nebo luštěte křížovku během polední přestávky. Obě činnosti udržují mozek v činnosti.

13.30 Dejte si luštěniny na oběd

Mind dieta podporuje zdravou funkci mozku a doporučuje nejméně 3 porce fazolí týdně. Dejte si fazolovou, hrachovou či čočkovou polévku s celozrnným chlebem.

Foto: Shutterstock

15:30 Vyhněte se sladkým limonádám

Místo perlivých sladkých nápojů a čokolády si při odpoledním poklesu energie dejte jablko. Omezte nebo vynechejte cukr. Snížíte riziko nemocí včetně rakoviny, diabetu typu 2 a demence.

18:00 Promluvte si s kamarády

Osamělost zvyšuje riziko demence. Sociální izolace snižuje mozkovou aktivitu a zvyšuje riziko problémů s pamětí. Komunikujte přímo nebo pomocí sociálních médií.

19:00 Dejte si rybu k večeři

Ryba je vynikající jídlo pro zdraví, které snižuje riziko demence. Dejte si ji k večeři.

Foto: Shutterstock

20:00 Dejte si vodu místo vína

Příliš mnoho alkoholu zvyšuje riziko demence. Dejte si neperlivou vodu místo vína.

22:00 Jděte do postele

Spánek čistí mozek a odvrací nemoci, jako je demence. Dejte si teplou lázeň, vypněte telefon a jiné technologie, přečtěte si dobrou knihu a jděte do 22 hodin spát.

Foto: Shutterstock, zdroj: Alzheimer ‘s Research UK

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments