Potraviny, které poškozují mozek. Řada z nich je škodlivější než alkohol, ale přitom je lidé jí jako o závod

Mozek je komplexní a velmi složitý systém. Stará se nejen o naše myšlení, zajišťuje také funkci srdce, plic a nervového systému. Je potřeba, aby byl tento centrální orgán dobře vyživen. Bohužel ale existuje několik druhů potravin, které mu přímo škodí.

Nejen kyslík a tekutiny

Pro správnou činnost mozku je nutné dodávat tomuto orgánu zejména dostatečný příjem tekutin, glukózu a kyslík. Abychom udrželi mozek ve správném nastavení, bude zapotřebí dodávat nutrienty, jako je vitamín C, polyfenoly, nebo třeba betakaroten. Tyto látky jsou označovány jako antioxidanty, jelikož chrání mozek před nebezpečnými účinky volných radikálů. Volné radikály jsou přitom původcem až stovky nepříjemných nemocí, které naše tělo mohou postihnout.

Některé látky náš mozek nezbytně potřebuje. Jiné mu naopak škodí. Které potraviny byste měli ze svého jídelníčku ihned vyškrtnout?

Foto: Shutterstock

Průmyslově zpracované potraviny

Přesně ta jídla, která jsou zodpovědná za rychlý přírůstek váhy, mají také negativní dopad na náš mozek. Jedná se o průmyslově zpracované potraviny, mezi které se řadí chipsy, popcorn, hotové pokrmy, nebo třeba instantní nudle. Když přiberete na váze, úzce to souvisí s poškozením vaší mozkové tkáně. Výzkum, který byl proveden na vzorku více než 18 tisíc lidí, zjistil, že vysoký obsah smažených jídel ve stravě je úzce spojen s horšími výsledky při procesu učení.

Slazené nápoje škodí srdci i mozku

Když do svého jídelníčku zařadíte slazené nápoje, koledujete si o celou řadu zdravotních potíží. Zvyšuje se riziko, že vás potká cukrovka, nebo také některé srdeční onemocnění. Kromě toho si vysokým podílem kukuřičného sirupu omezujete mozkové funkce. Podle provedených studií se ukázalo, že právě slazené nápoje mohou zhoršovat naši paměť, schopnost učit se a přímo snížit mozkové funkce. Mimo jiné se pod jejich vlivem snížila tvorba mozkových neuronů.

Kromě těchto potravin nám neprospívá ani nadměrná konzumace alkoholu. Ta přímo ovlivňuje náš mozek: způsobí metabolické změny, nebo dokonce sníží jeho objem. Nedostatek vitamínu B, který je s alkoholem spojený, pak vede k poruchám paměti, zraku, nebo stability.

Foto: Shutterstock, zdroj: CNBC

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments