Tento nápoj srazí cukr v krvi do 60 minut. Lékaři tomu nejprve nevěřili

Cukrovka druhého typu s sebou přináší nepříjemné komplikace v podobě momentů, kdy tělo ztratí nad cukrem v krvi kontrolu a ten vyskočí do enormních výšin. Takový stav může být i životu nebezpečný. V případě těžších diabetiků se tyto problémy řeší obvykle uměle podávaným inzulinem. Právě tento hormon totiž v těle pomáhá regulovat cukr a v případě cukrovky se neprodukuje, případně není účinný.

Zcela běžný nápoj

Ne vždy to ale musí zajít tak daleko, že je třeba podávat inzulin injekční formou. Správnou stravou lze glukózu poměrně dobře kontrolovat a navíc si můžete vypomoci potravinami či nápoji, u nichž je prokázaný účinek.

Jako je tomu třeba v případě černého čaje, jehož efekt velmi mile překvapil i lékaře, kteří tomu zprvu nemohli uvěřit. Zjistilo se totiž, že už do 60 minut od vypití šálku černého čaje dochází k významnému poklesu cukru v krvi.

Vědci publikovali studii v časopise Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition a poukázali na zjištění, že konzumace černého čaje významným způsobem snižuje hladinu glukózy, tedy krevního cukru. Potvrdilo se to přitom jak u těch, kdo již cukrovku druhého typu mají, tak u těch, u koho byl zatím diagnostikován prediabetes, tedy stav předcházející samotnému onemocnění, který se však dá ještě zvrátit.

Foto: Shutterstock

Preventivní účinek

Výzkum probíhal poměrně jednoduše a dobrovolníci byli rozděleni do třech skupin. Jedna z nich konzumovala větší množství černého čaje, druhá o něco menší a třetí žádný. Následně byly v průběhu půlhodinových intervalů odebírány krevní vzorky účastníků.

Vědci dokázali potvrdit, že konzumenti většího i menšího čaje z toho jednoznačně profitovali, protože u nich došlo k významnému snížení cukru v krvi už v průběhu 60 minut od vypití.

Černý čaj tak může vůči cukrovce působit i preventivním způsobem, jak dokládají data ohledně prediabetu. Pokud ho budete pravidelně konzumovat, je významně vyšší pravděpodobnost, že vaše glukóza bude pod kontrolou a nerozvine se u vás diabetes.

Pokud už ale cukrovku máte, rozhodně se nespoléhejte jen na pití černého čaje. Jak ukázal výzkum, jeho konzumace může jednoznačně pomoci, ale k tomu je třeba také dodržovat správné stravování a vyhýbat se potravinám s vysokým glykemickým indexem, které mohou cukr v krvi rychle rozházet.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments