Potraviny, které v Tescu nebo Kauflandu stojí 3000 korun, jsme nakoupili za 900 Kč. Kdo takhle nenakupuje, hodně prodělává

Jen málo lidí dokázalo docenit, jak se máme v České republice dobře. Až donedávna jsme si mohli koupit prakticky vše, na co jsme si pomysleli, pokud mluvíme o potravinách. Ty totiž byly v tuzemsku na evropské i celosvětové poměry levné a navíc dostupné ve velmi slušné kvalitě. Mnozí to bohužel docenili až teď, kdy tyto možnosti postupně ztrácíme.

Je třeba hledat řešení

Potraviny totiž patří k nejrychleji zdražujícím položkám a spolu s energiemi začínají dělat domácnostem problém. Celková inflace se sice blíží ke dvaceti procentům, ovšem mnoho potravin zdražilo podstatně více. Například za maso připlácíme o více než čtvrtinu v porovnání s loňským rokem. Kuchyňské oleje potom zdražily dokonce o polovinu. Vlastně nemůžeme najít položku, která by v ceně nestoupla o desítky procent.

Pravdou také je, že celé situace, kdy se neustále mluví o vyšších cenách, využili také obchodníci, zejména pak sítě supermarketů a hypermarketů, které zdražily více, než by bylo potřeba. Na druhou stranu tak také umožnily vzniknout a rozšířit se novému typu obchodů. Jde o takzvané “zlevněnky”, které v poslední době rostou jako houby po dešti.

Tyto obchody, známo jsou třeba řetězce Nejlevnější potraviny nebo DKS Morava, skupují potraviny, kterých se ostatní zbavují. Obvykle jde takové, u kterých se blíží doba minimální trvanlivosti, avšak stále jim nic není. Běžné obchody už je ale nechtějí prodávat, a tak je nabízejí s obrovskými slevami. Díky tomu můžete v těchto prodejnách potom nakupovat se slevami 60 až 90 %.

Foto: Shutterstock

Dobrý a levný nákup

Sami jsme se o tom přesvědčili, když jsme navštívili prodejnu Nejlevnějších potravin v Příbrami. Zatímco jinde působí devadesátiprocentní slevy jako laciné lákadlo, zde se nám za tyto ceny podařilo řadu položek nakoupit. Šlo například o jogurty za pár korun, máslo za dvacku, rýži za deset korun, třicet vajec po třiceti korunách apod.

Celkem jsme provedli standardní nákup, který nás vyšel na něco málo přes 900 korun. Následně jsme provedli porovnání s běžným supermarketem a zjistili jsme, že třeba v Albertu, Lidlu, Kauflandu, Penny nebo Bille bychom za něco takového dali kolem tří tisíc korun.

Není divu, že do těchto prodejen se vrací stálí zákazníci, kteří jsou zde velmi spokojeni. Potkali jsme například důchodkyni, která si vezla doslova naditý vozík plný potravin, které jí podle jejich slov vystačí na dva týdny. Ani ona nezaplatila za nákup více než tisíc korun. To je totiž v těchto prodejnách téměř nemožné.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Libuše
Libuše
1 rok

A co když máme tyto, jak vy píšete, levné prodejny přes celou republiku? To máme jet ¾ dne vlakem nebo si kvůli tomu koupit auto? 🤔😱

Last edited 1 rok by Libuše
Jiří Cigánek
Jiří Cigánek
1 rok

“ve velmi slušné kvalitě” no to jistě, kór u nás v Čechách se dává větší důraz na cenu potravin než na kvalitu potravin, tudíž naše kvalita potravin je spekulativní. Proč si myslíte, pane autore, že dost velká část Čechů jezdí na rodinné nákupy do zahraničí, jmenovitě např. do Německa. Čechy anebo odpadkový koš evropy. První odstavec a první kec.