Potraviny, které zajistí správné fungování střev. Podpoříte tak celý imunitní systém

Nepříjemný tlak a křeče v břiše, nadýmání, únava. Špatná nálada, pocit těžkosti a plnosti. To jsou jen méně škodlivé důsledky špatného fungování střev. Závažnějším problémem je ohrožení funkce imunitního systému. Jak se starat o správné fungování střev?

Jak funguje tenké a tlusté střevo

Do tenkého střeva se spolu s potravou dostávají i cizorodé látky. Střevní mikroflóra je narušena a pokud si se škodlivými látkami neumí organizmus poradit přímo v tenkém střevě putují do krevního řečiště a k dalším orgánům.

Tlusté střevo má za úkol zpracované živiny společně se zplodinami vyloučit z těla ven.

Usazené nečistoty mohou způsobit zažívací potíže, kožní problémy i tloustnutí. Ničivý vliv však mají zejména na správné fungování imunitního systému.

Potraviny, které pomáhají střevní mikroflóře

  • Vláknina – vláknina nás zasytí a zároveň je jakousi přirozenou čističkou střev. Přidejte do stravy ovoce a zeleninu. Vhodná jsou syrová jablka nebo čerstvé ovocné šťávy.
  • Celozrnné pečivo – kalorickým obsahem se bílé a tmavé pečivo příliš neliší. Tmavé je však vhodné pro vysoký obsah výživných látek, a především pro zvýšený obsah vlákniny.
  • Probiotické bakterie – vysoký obsah probiotických bakterií mají kvašené potraviny. Zakousněte se do kysaného zelí nebo kimči. Kysané potraviny nijak tepelně neupravujte.
  • Mléčné výrobky – probiotika najdete i v kysaných mléčných výrobcích. Přidávejte do salátů zakysanou smetanu, pijte kefír nebo acidofilní mléko. Vhodné jsou jogurty a podmáslí.
  • Fenykl – zázračná rostlinka fenykl pomáhá předcházet zácpě, snižuje plynatost, nadýmání a křeče.
  • Papája – zácpa a nadýmání je někdy označována jako syndrom dráždivého střeva. Pomáhá papája i chia semínka.
  • Tempeh – i vegetariáni mají široký výběr potravin pečující o střevní mikroflóru. Je to tempeh či natto z fermentovaných sójových bobů.

Co střeva nejvíce poškodí

Kromě špatných stravovacích návyků, kouření a alkoholu jsou to antibiotika. Jakmile se léčíte se závažnou nemocí pomocí antibiotik, je třeba přidat do stravy okamžitě probiotika.

Foto: Freepik

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments