Potraviny můžete mít o 90 % levněji. Existují speciální obchody, kde vám prodají skvělé věci za pár korun

Potraviny oproti loňskému roku zdražily o desítky procent. Je to jednoduchý fakt, který každý vidí při svých každodenních nákupech. Lidé se tak poohlížejí po alternativách, jak ušetřit. V tradičních obchodech jich ale příliš mnoho nenajdou. Ukázalo se totiž, že obchodníci zvedají ceny až příliš ochotně u veškerého zboží, a to dokonce více, než by odpovídalo rostoucím nákladům.

Žádné triky, prostě levné zboží

Neplatí to ovšem o všech obchodech. Existují totiž i takové, kde se můžete cítit, jako byste se propadli v čase třeba ne o rok, ale třeba o deset let dozadu. Tak levně zde je. Nějaké zdražování zde v podstatě nepocítíte, protože budete skutečně nakupovat za ceny, které už jste v jiných obchodech neviděli celé roky.

Slevy zde dosahují až 90 %. Není před nimi přitom žádné kouzelné slůvko “až”, které většinu legrace obvykle pokazí, protože se zjistí, že s takovou slevou nekoupíte nic nebo jen nějaké nesmysly. V těchto obchodech je taková výše slevy naprostým standardem.

A o jakých prodejnách zde vlastně mluvíme? Obvykle jsou nenápadné a nadepsané nějakou variací na nejlevnější potraviny. V tomto případě nejde jen o marketingový tahák, ale příslib skutečně levných potravin.

Foto: Shutterstock

Koupíte kompletní nákup

Jednu takovou prodejnu jsme navštívili a nestačili se divit, jak moc levně se vlastně potraviny dají ještě prodávat. Například oblíbená čokoláda Milka zde stojí deset korun, a to je ještě v minimální době trvanlivosti, byť už jen několik týdnů.

Jogurty zde běžně pořídíte za korunové částky, a to takové, které spočítáte na prstu jedné ruky. Nejde přitom o žádné podřadné výrobky. Klidně tu narazíte i na ty nejdražší produkty, avšak třeba už den po minimální trvanlivosti. Koupili jsme je, vyzkoušeli a zjistili, že jim nic není.

Za doslova směšné ceny se v nejlevnějších potravinách prodávají věci jako mouka, káva nebo cukr. Vlastně zde obvykle můžete pořídit kompletní nákup všeho, co potřebujete. Provozovatelé těchto obchodů už se je snaží koncipovat jako plnohodnotnou alternativu klasických supermarketů.

Různí provozovatelé, koncept stejný

Nejde přitom o jednu síť, ale hned několik různých provozovatelů. Koncept a ceny jsou ale obvykle podobné. Obvykle je najdete ve větších a středních městech, přičemž jejich počet se rozrůstá.

Naše zkoumání ukázalo, že zdaleka ne všechny výrobky, které se v nejlevnějších potravinách prodávají, jsou prošlé, respektive mají uplynutou minimální dobu trvanlivosti. Ve skutečnosti je to přibližně půl na půl, kdy ta druhá polovina se tomuto datu pochopitelně blíží.

Právě na tom jsou tyto prodejny založené. Od výrobců a překupníků dokáží jejich zásoby s chýlící se expirací nakoupit doslova za hubičku. V podstatě jde o to, že se jich výrobci nebo obchodníci zbaví alespoň za nějakou cenu a uvolní si tak sklady. I zde platí, že provozovatelé nejlevnějších potravin si na ně musí přirazit ještě nějakou tu marži.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomas
Tomas
4 měsíců

A TO JE KDE VLASTNE? :DDDD

Honza Beldik
Honza Beldik
5 měsíců

adresa pls