Sezóna v Chorvatsku začala katastrofálně. Zhnusení turisté prchají pryč

Do Chorvatska už v červnu najely velké davy turistů. Takový zájem o tuto tradiční dovolenkovou destinaci místní nepamatují. Podle všeho jde o realizaci odložené poptávky po dovolených, kdy cestování v minulých dvou letech bylo přinejlepším komplikované.

Bezohlední stavitelé

Ne všude se ale na příchod silné turistické sezóny připravili tak, jak by měli. Příkladem je oblíbené letovisko Jelsa na ostrově Hvar. Zde se totiž sešel turistický nápor s masivními stavebními pracemi, které měly být už nějakou dobu ukončeny, ale stále pokračují v plném proudu.

To se pochopitelně nelíbí turistům, kteří si chtějí užívat klidu a krás ostrova, ale ani místním, kteří jsou do značné míry na turistickém ruchu závislí. Namísto rozpuku turistické sezóny je však v Jelse často sotva vidět kvůli zvířenému prachu ze stavenišť. Lidé, kteří se mezi sebou baví, potom neslyší vlastního slova kvůli hluku stavebních strojů.

Jak uvedli někteří obyvatelé Jelsy, situace je naprosto tristní. Zatímco by se všichni měli věnovat tomu, aby turisté byli spokojeni, je v současné době sotva možné dojít si nakoupit do potravin nebo vynést odpadky.

Podle všeho jde především o dílu některých soukromých investorů, kteří se své projekty snaží dokončovat za každou cenu a na úkor ostatních. Pravděpodobně ještě chtějí stihnout část současné turistické sezóny, a tak pracují na plné obrátky. Tím však turisty zároveň odrazují.

Foto: Shutterstock

Turisté už odcházejí

Dochází zde třeba k tomu, že se přes den čistí kanalizace na pobřeží před zraky naštvaných turistů. Kolem teras, na kterých turisté vysedávají, se pak šíří zcela nesnesitelný zápach. Už jen samotná procházka či jízda po nábřeží je podle místních nebezpečná.

Řada turistů na toto nemá nervy a své rezervace ruší, a to klidně i po příjezdu. Příliš nepomáhá ani to, že Chorvaté před sezónou poměrně významně navýšili ceny. Kvalita služeb ale nejenže nestoupla, ale navíc je postižena těmito nepříjemnými jevy.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Manfred
Manfred
1 měsíc

Tak ono kdo by ještě jezdil do Chorvatska když krásy Itálie a jižní Francie jsou někde jinde a nemluvě o Kanárských ostrovech.

Iris
Iris
1 měsíc

To je super! Odraďte takto co nejvíc čecháčků – na Jadranu potom bude klid – ať jen jedou do Turecka a do Egypta a do … Tramtárie…

Jarda
Jarda
1 měsíc
Reply to  Iris

Konečně jedna z nejdůležitějších informací která se dostala na světlo. Děkuji autoru,
Prosím všechny Čechy nejezděte do Chorvatska. Prosím, vážně to nestojí za to. Viděl jsem tam hrůzu. Všude prach, špína a hlavně lidi, no hnus, katastrofální.

Pavel
Pavel
1 měsíc
Reply to  Jarda

Dnes rano jsme se vratili z ostrova Pag a naprosto spokojeni.Zadne stavebni stroje,vsude cisto,zadny ramus.Dokonce i v Zadaru bylo fajn.
Takze za nas spokojenost az na ceny v restauracich ale potraviny v obchodech levnejsi a kvalitnejsi nez u nas

Ilija Němec
Ilija Němec
1 měsíc
Reply to  Jarda

Určitě tam nepojedu. Příští rok už tam asi nepojede nikdo.

Jarda
Jarda
1 měsíc
Reply to  Ilija Němec

To je dobře. Já sem za, aby Češi zůstali doma a podpořili zdejší potápějící se ekonomiku. Máme tu kvalitní pivo, buřty, ponožky do sandál, nemáme takové teplo a voda taky není slaná.

Josef
Josef
1 měsíc
Reply to  Jarda

Česko je paráda akorát to má jeden problém místní podnikatele kolikrát neví kolik by za své služby chtěli zaplatit A to je ten obrovský problém že pořád dovolená v zahraničí je levnější jak u nás. Jsem tam vyjedu s obytným autem v Německu v Rakousku zaparkování 10-12 EUR kdežto u nás s těmito službami začíná vše kolem 20 až 30 euro. Toť vše