Zbavte se zažrané špíny a mastnoty na tlačítkách sporáku. Pokapejte tímto přírodním roztokem a okamžitě zmizí

Málokterá hospodyňka má v oblibě čištění jednotlivých částí sporáku, jako jsou třeba právě nejrůznější knoflíky, ke kterým se hůře dostává. Péči však vyžaduje celý sporák, obzvlášť jde-li o ten plynový. Avšak i moderním sklokeramickým a indukčním musíte věnovat náležitou péči.

Věci, které fungují

Jeden z nejlepších způsobů, jak hodně špinavý sporák vyčistit, představují anýzové kapky. K tomu si připravte ochranné rukavice, nějaký starší kartáček na zuby, vatové tampony a můžete se pustit do práce. Vezměte si rukavice a kapky opatrně naneste na vatový tampon, kterým pak vyčistěte požadovaná místa na sporáku. Někde bude zapotřebí trochu většího tlaku, a proto tu máma kartáček, kterým můžete více zatlačit a plošku vydrhnout. Důležité je nechat anýzové kapky nějakou tu chvilku působit. Následně je stačí setřít hadříkem, který namočíte do vody.

Zkusit můžete také amoniakový roztok, který vytvoříte tak, že tuto látku naředíte vodou v poměru jedna ku jedné. Opět naneste na vatový tampon, případně kartáček a naneste na zanesená místa. Nechte chvíli působit a potom můžete špínu setřít, přičemž sporák bude krásně čistý.

Pokud preferujete více přírodní postup, potom sáhněte po citronu a soli. Jednoduše nakrojte citron na dvě poloviny, na mastná místa nasypejte sůl a půlkou citronu jednoduše drhněte. Špína a mastnota by měly zmizet.

Foto: Shutterstock

Jedlá soda funguje i zde

Vynikajícím pomocníkem proti mastnotě je rovněž jedlá soda, která představuje skutečně univerzální řešení pro celou kuchyni. Navlhčete si houbičku a naneste na ni trochu jedlé sody. Následně pak krouživými pohyby přejíždějte po mastných skvrnách, které budou postupně mizet, dokud sporák nebude vypadat jako nový.

Problematická je také horní část sporáku, kde se nacházejí plynové hořáky. Ani v tomto případě však nemusíte používat drahé a necitlivé chemické řešení. Můžete si totiž vyrobit vlastní čistící pastu. Stačí k tomu lžíce rostlinného oleje, lžíce soli a dvě lžíce jedlé sody. Touto pastou pak potřete zašpiněná místa a nechte ji působit patnáct minut. Následně vezměte čistou mokrou houbičku a místa omyjte.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Nelen Nel
Nelen Nel
1 rok

Soda na čistění,fajn. Taky někdy používám,zkusím i víc,ale proč všude jedlou? Nádobí ve vnitř,jasně. Odpady mletou prací,do prádla jedlou? Proč? Prosím,vysvětlete někdo.