Poznejte včas, že se tepny ve vašem těle začínají ucpávat

Ucpávání tepen je velmi závažným problémem, který může v nejhorších případech vyvrcholit až smrtí. Vyplatí se proto takovým chvílím preventivně předcházet. Jakmile k postupnému ucpávání dochází, tělo o tom dává vědět jasnými příznaky. Sledujte je pozorně a zasáhněte včas.

Necitlivé končetiny

Ruce a nohy by měly být v ideálním případě dostatečně prokrvené, se zdravou barvou a citlivé. Jakmile u vás dochází k pocitu chladu, brnění nebo nepříjemným pocitům, vždy je dobré tento stav konzultovat s lékařem. Někdy se jedná o ucpávání tepen, jindy o jiné poruchy kardiovaskulárního systému. V každém případě se ale vyplatí takový stav řešit s odborníkem, než se začne zhoršovat.

Jakmile krev nemůže správně proudit, nohy se stávají těžkými a chůze je poté mnohem náročnější. Takový pocit by vás neměl vyzvat k užívání léků, ale spíše k upozornění odborníka a provedení vyšetření.

Foto: Shutterstock

Bolest v různých částech těla

Nejsou to jen nohy, u kterých při ucpaných tepnách můžete pociťovat tlak, bolest a nepříjemné pocity. Podobné symptomy se objevují také v oblasti zad. Jakmile jsou svaly na zádech namožené, trvá bolest jen krátkodobě. Pokud vás trápí už několik dní, nebo dokonce týdnů, nepřehlížejte ji.

Tepny na důležitých místech

Nezapomeňte, že je v ohrožení také kromě srdce i mozek. Zde se nachází hned několik tepen, které zajišťují jeho správnou funkci. Pokud nebudete příznakům věnovat pozornost, může dojít například k demenci. Pokud zpozorujete, že se špatně orientujete v prostoru, čase a i běžné úkony si nedokážete zapamatovat, buďte obezřetní. Tímto způsobem se totiž začínající demence projevuje a může jí mít na svědomí právě ucpávání tepen.

Všímejte si i změn nálad a psychického stavu

Stejně tak se mohou projevit i drobné psychické změny a ve výjimečných případech dochází také ke snížené funkci oka. V takové chvíli nečekejte, až projevy odezní, protože se situace může výrazně zhoršit, a to za velmi krátký čas.

Foto: Shutterstock, zdroj: Mayo Clinic

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments