Práce na směny není vůbec zdravá. Lidé by s ní měli skončit, v Česku ale převládá

Jak se ukazuje, práce na směny není pro člověka vůbec pozitivní. Nepravidelný režim je pro lidský organismus velkou zátěží a z hlediska statistiky se v rámci neúrazových rizik spojených s výkonem povolání řadí na samou špičku, a to spolu s vystavení rakovinotvorným látkám mechanickým přetěžováním pohybového ústrojí či pracovním stresem.

Způsobuje velké problémy

Směnný provoz totiž narušuje biologické rytmy a je celkem jedno, zda jde o nepravidelné směny, třísměnný režim nebo noční směny. K tomu je třeba připočítat další rizikové faktory, jako je dlouhodobé stání při těchto směnách nebo s tím spojené nevhodné stravování.

Práce na nočních a nepravidelných směnách je riziková zejména pro starší osoby, u kterých významně ovlivňuje imunitní systém či tvorbu melatoninu. Negativně se podepisuje také na fungování kardiovaskulárního systému a metabolických procesech. Může tak vyvolat například vysoký krevní tlak nebo diabetes. Ve velkém riziku jsou také lidé s migrénou nebo epilepsií.

Foto: Shutterstock

Nevýhodné i pro zaměstnavatele

Někteří zaměstnavatelé už si nicméně uvědomují, že by neměli brát ohled pouze na své prvoplánové zájmy. Ukazuje se, že nepravidelná či dlouhá pracovní doba vede k častějším chybám nebo úrazům. V některých případech však směnný provoz vyžadují i sami zaměstnanci, například proto, že dojíždí z větší dálky.

V České republice je bohužel práce na směny stále velmi častá. Zejména v porovnání se západními evropskými zeměmi zde hraje neefektivní 12hodinový směnný provoz stále velkou úlohu, a to zejména ve velkých výrobních závodech. Tento typ práce ale ve výsledku vede také k vysoké fluktuaci zaměstnanců, kterým v určitý okamžik přestane vyhovovat.

Z dlouhodobého hlediska nejsou 12hodinové směny výhodné pro zaměstnavatele ani zaměstnance, i když ti často považují následné volno za benefit. To je však krátkozraký pohled a lidé by se s ohledem na své zdraví měli směnnému provozu vyhýbat.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

Práce na směny není zdravá 😀
A kdo se o vás postará v noci v nemocnici, co? Asi se zavede samoobslužnost nebo jak si to představujete? A co další nezbytné provozy, které musí jet nonstop?
To, že je práce na směny pro lidi maximálně nevhodná, se ví dávno – to jste nemusela odnikud opisovat – jenže nikdo ještě nevymyslel, jak nahradit lidi v provozech, které se zastavit nemůžou…