V práci nemusíte tloustnout. Držte se jednoduchých pravidel

Existují zaměstnání, ve kterých jdou kila rychle nahoru. Na vině jsou různé pracovní zlozvyky a prohřešky. Sedavé zaměstnání bývá jednou z příčin tloustnutí. Nemůžete si sice vybrat, kolik hodin prosedíte v kanceláři, můžete si však vybrat, zda přiberete nebo ne

Využijte každou možnost pohybu

Několika hodinové sezení není zrovna nejlepší ani pro naše zdraví ani pro naši tělesnou hmotnost. Mnozí lidé, kteří mají sedavé zaměstnání, si po příchodu z práce sednou k televizi nebo k počítači. Minimum pohybu si vybírá svou daň mimo jiné i v podobě tloustnutí.

Hýbejte se ve volném čase a v práci využijte každou příležitost k pohybu. Vystupte například o stanici dříve, místo výtahu používejte schody.  Můžete si také v kanceláři nenápadně zacvičit. Sedněte si na židli a rozkročte nohy na šířku pánve. Narovnejte záda, stáhněte ramena dozadu. Nadechněte se zhluboka tak, že cítíte nádech mezi žebry a pomalu vydechněte všechen vzduch. Zujte si boty a nenápadně cvičte s prsty u nohou pod stolem. Nenápadně si protahujte krk, ztuhlá krční páteř není nic příjemného. Udělejte si na WC pár dřepů a předklonů, budete se cítit lépe.

Po příchodu domů nezapomeňte na pohyb. Celý den jste v práci seděli, vaše tělo si zaslouží pohyb.

Naučte se zvládat stres

Stres je jedno z nejčastěji frekventovaných slov. Velké množství práce, málo času vytváří stres. Jsme pod tlakem, hladina hormonu kortizolu stoupá a spolu s ní i chuť na sladké. Hrozí nám přejídání a tloustnutí. Mnozí lidé mají pocit, že se nestihnout v klidu najíst. Hladoví a potom rychle zhltnou nějaké kalorické jídlo. I to je jeden ze způsobů, jak tloustnout.

Řešením je naučit se zvládat stres. Pomůže nám relaxace zájmová činnost i způsob myšlení – brát překážky jako výzvu, správně si rozložit úkoly, pracovat systematicky, nenechat se znervózňovat. Udělejte si čas na oběd v klidu i na pohyb. Bude se vám pracovat lépe a nepřiberete.

Dopřejte si dostatek spánku

Občasný nedostatek spánku nevadí, jiná situace nastává, pokud se u vás nedostatek spánku stal pravidlem. Zbytečně tím vysilujte tělo a váš výkon je nižší. Tělo vás nutí zahnat únavu jídlem a přibírání na váze nedá na sebe dlouho čekat. Nejhorší je nepravidelný spánkový režim. Pokud pracujete v třísměnném provozu nebo pouze v noci, nepravidelnému spánkovému režimu se nevyhnete. Dopřejte svému tělu dostatek spánku a odpočinku ve volném čase.

Zbavte se stravovacích zlozvyků

Stravovací zlozvyky jsou častou příčinou, že tloustnete a nemusíte pracovat v kanceláři. Prodavačky mají sice v práci dost pohybu, a přesto díky stravovacím zlozvykům tloustnou. Nepravidelná strava, vynechávání snídaní, dopřávání si bohatých večeří, zhltnout velkou porci jídla ve spěchu – to jsou časté zlozvyky, které vedou k tloustnutí.

Je velmi důležité najíst se po probuzení, nastartuje se tím organismus. Cítíme se svěží, plni energie.

To způsobuje, že se správně nenastartuje organismus, člověk nemá nedostatek energie, kterou pak doplňuje rychlými cukry, nejčastěji sladkostmi. Jezte v klidu, beze spěchu. Váš jídelníček by měl splňovat zásady zdravé výživy. Nezapomeňte na svačiny, ochrání vás to před večerním nájezdem na ledničku.

Není lhostejné, co pijete. K zahnání žízně slouží voda, neslazené čaje, neslazené zeleninové šťávy. Pití sladkých nápojů není zrovna dobrý nápad. Ve sladkých nápojích se totiž skrývá spousta cukru a tím i kalorií.

Autor: Evžena Janovská

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments