Prádlo nikdy nesmíte prát večer. Zkušená pradlena prozradila důvod, který vás ohromí

Prádlo je nejpraktičtější prát přes den, ideálně před polednem. Důvody jsou ryze pragmatické. Když vám pračka zapípá v poledne, můžete hned prádlo zvesela rozvěsit. To pak nachytá tolik slunečních paprsků, kolik jen zvládne, což má dvojí užitek. Jednak prádlo rychleji uschne, jednak slunce vybělí skvrny, se kterými si pračka neporadila.

Proč neprat večer?

Prát večer samozřejmě můžete, tedy pokud nemáte sousedy, kteří hukot vaší pračky ve večerních hodinách nesnesou, ale v ideálním případě byste prádlo večer neměli sušit. Venku totiž k večeru stoupá vlhkost, která schnutí prádla negativně ovlivňuje.

Některé pověrčivé dámy se domnívají, že prádlo pověšené večer bude postrádat nejen sluneční teplo, ale tak sluneční energii. No, v době sušiček už si s tím asi až tak nemusíme lámat hlavu.

Najděte si svoji rutinu

V dnešní uspěchané době není až tak podstatné, kdy prádlo vyperete, ale zda ho vůbec vyperete. Zvlášť pokud máte více dětí a oba chodíte do práce, nejspíš se na vás kupy prádla valí ze všech stran. V tom případě je potřeba najít si svůj systém.

Někomu vyhovuje velké praní jednou za týden. To chce volný den, sušičku a nejlépe i sušárnu. Jiný pere dle potřeby a dalšímu se osvědčil třeba oblíbený trend – jedna pračka denně neboli „a load a day keeps the piles away“. A teď už dost o práci, pojďme se trochu pobavit a poučit.

Co jste o praní nevěděli?

  • Největší prádelnu najdeme v Indii, jmenuje se Dhobi Ghat. Jde o venkovní prádelnu umístěnou poblíž nádraží, kde prádlo z bombajských nemocnic, hotelů a dalších podniků pere ručně každý den přibližně 7000 mužů.
  • Ve Starověkém Římě místo pracího prášku nebo gelu používali zvířecí moč. Ta po důkladném vymáchání stejně pořád tak trochu smrděla. Proto římské prádelny nebyly zrovna příjemným místem, kolem kterých se linul příšerný puch.  
  • Ve vesmíru se nepere. Dostat vodu do vesmíru je drahé a náročné, proto kosmonauti své oblečení, které se již dá nedá nosit, vyhodí. Přidají ho k dalším odpadkům, které následně shoří v atmosféře.
  • Ve Švýcarsku se pere dle rozvrhu. Bytové domy ve Švýcarsku mají prádelnu se sušárnou. Každý nájemník by pak měl do společného plánu zapsat, kdy hodlá pračku a sušáky používat. Praní se tedy stává velice plánovaným. Pro Čechy něco nepředstavitelného.
  • Česká rodina v průměru ročně vypere 208 praček a spotřebuje 25 kg pracího prášku.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments