Pravé neštovice neboli variola. Hrozí nové nebezpečí?

Pravé neštovice, černé neštovice neboli variola představují závažné infekční onemocnění s těžkou kožní vyrážkou na celém těle. Nejprve se objeví skvrny, pak pupínky, puchýře, které se plní hnisem, tvoří se krusta, po 3 až 4 týdnech odpadnou a po zhojení vznikají jizvy. Často končí slepotou i smrtí.

Nemoc má několik forem. Variola major má vysokou úmrtnost. Vzácnými druhy jsou variola hemoragická neboli krvácivá a maligní, nebo lehčí forma variola minor. Původcem je virus pravých neštovic řadící se do čeledi Poxviridae. Po prodělaných neštovicích se tvoří doživotní imunita.

Infekční onemocnění

Onemocnění je vysoce nakažlivé, přenáší se mezi lidmi kapénkově a inkubační doba je 10 až 14 dnů. Během této doby se neobjevují příznaky onemocnění a nakažený není infekční pro své okolí. Důležitá je epidemiologická anamnéza, nemoc v okolí pacienta a klinický obraz nemoci. Provádí se mikroskopické vyšetření Guarnieriho tělísek v buňkách, vyšetření PCR a izolace viru.

Příznaky

Kromě výše popsaného vzniku vyrážky, která se nejprve objevuje na obličeji, krku, rukou, trupu, stehnech a nakonec na nohách i chodidlech nastupuje horečka 39 až 40 °C provázená zimnicí. Dále se projeví chřipkové příznaky jako únava, neklid, porucha vědomí až delirium, poruchy spánku, nevolnost, zvracení, velké bolesti hlavy, lýtek a bederní oblasti zad. Puchýře vznikají i v ústech i v nose, otékají oční víčka, rty, dásně i jazyk. To trvá asi 10 až 11 dní. Pak nastává smrt na selhání oběhu.

Léčba

Jedinou možnou léčbou je očkování virem aplikované během prvních 4 dnů nemoci, která zmírňuje jen projevy nemoci. V roce 1980 bylo sice onemocnění prohlášeno za vymýcené, ale objevuje se nová hrozba. V minulosti nemoc vyhubila stovky milionů lidí. Teploty na sibiřském poloostrově Jamal v roce 2016 překročily v létě sezónní průměr o 8 ˚C a dosáhly 35 ˚C. Objevily se zde kromě antraxu – sněti slezinné i zbytky pravých neštovic. Tání permafrostu – věčně zmrzlé půdy je novým nebezpečím.

Probouzející se viry a bakterie

Kromě antraxu a varioly zde vědci v mamutí kůži objevili neznámé obří viry. Klimatické změny přinášejí nová nebezpečí. Ruští vědci nemají dostatek investic na výzkum klimatických změn a na prozkoumání obřích bakterií. Antrax šířící se vzduchem, nebo nebezpečí černých neštovic, útočí znovu. Mnoho lidí dnes děti neočkuje, viry a bakterie se vyvíjí a mění, což může být nebezpečné i pro očkované jedince. Vakcína chránící před nákazou, je vyrobena z kravských neštovic v současné době se však už vakcinace proti této zákeřné nemoci neprovádí.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments