Před novým koronavirem SARS-CoV-2 účinně chrání středomořský keř cist krétský

Účinnou prevencí před nákazou novým typem koronaviru SARS-CoV-2 mohou být po staletí využívané léčivé rostliny. Naději, kterou vědci napříč světem vkládají do cistu krétského, nově potvrdil tým maďarského virologa a klinického mikrobiologa Dr. Istvána Jankovicse. V době zvyšujícího se rizika nákazy a stále probíhajícího vývoje vakcín a léčiv na onemocnění covid-19 je pozitivní, že přípravky obsahující extrakty cistu a dalších rostlin s antivirotickými účinky už jsou na trhu.

Rostliny rodu Cistus obsahují velké množství polyfenolů a vynikají svými antivirotickými vlastnostmi. Odborníci z maďarské Complex Medical Centre Déli Kliniky v Budapešti se pod vedením virologa a klinického mikrobiologa Dr. Istvána Jankovicse zaměřili na výzkum účinků polyfenolů cistu krétského (Cistus creticus), jehož extrakt obsahuje vysoké množství polárních sloučenin. Tyto sloučeniny se dobře vážou na povrch virů a buněk, narušují jejich bílkovinový obal, čímž se zvyšuje jejich přímý inhibiční účinek.

Maďarský vědecký tým ověřil své hypotézy in vitro na kultivacích známých jako Vero buňky. Ty pocházejí z ledvin kočkodana zeleného a standardně se používají právě při testování virové replikace. V dalších fázích se chce tým Dr. Istvána Jankovicse zaměřit na testování in vivo. „Buněčná kultura ledviny kočkodana zeleného je velmi citlivá a SARS-CoV-2 se v ní výborně rozmnožuje. Po dosažených výsledcích se proto dá předpokládat, že extrakty cistu budou schopny zabránit rozmnožování viru a předcházet infekci i na sliznici dýchacích cest savců,“ uvedl Dr. István Jankovics. 

Dosažené výsledky navíc potvrdily, že extrakt cistu krétského nejenže zamezuje růstu virů, ale zároveň usměrňuje patologické imunologické reakce, způsobené virovou infekcí, čímž pomáhá snižovat závažnost onemocnění. „V případě onemocnění SARS, MERS a ptačí chřipky extrakt z cistu usměrňuje takzvané cytokinové bouře, tedy závažné imunitní reakce, při nichž napadený lidský organismus produkuje imunitní buňky a proteiny, které mohou zničit jiné orgány. Právě tato imunitní reakce může podle některých expertů vysvětlovat úmrtí mladších pacientů s onemocněním covid-19,“ dodal Dr. István Jankovics, jehož závěry validovala maďarská Complex Medical Centre Déli Klinika v Budapešti.

Účinky cistu rapidně zvyšují příměsi dalších léčivek

Zadavatelem studie byla maďarská společnost Fytofontana Kft., která nechala otestovat nejen čisté extrakty cistu krétského, ale také roztok na bázi cistu krétského v kombinaci s výtažky z šalvěje lékařské, echinacey purpurové, aceroly a citrusových bioflavonoidů, který řadu let úspěšně prodává pod názvem VIROSTOP. „Inhibiční účinek samotného cistu, byť trval i po 96 hodinách inkubace viru, byl nižší než v případě vzorku VIROSTOPu ústního spreje. V dalších testech proto chceme prověřit inhibiční účinek dalších rostlinných složek a jejich synergie,“ upozornil Dr. István Jankovics, který se před více než 10 lety podílel na vývoji uvedeného přípravku. VIROSTOP ústní sprej, který je registrován jako zdravotnický prostředek I. třídy, vykazuje své inhibiční účinky dokonce i při zředění v poměru 1 : 640.

Některé druhy cistů a výše zmíněné léčivé rostliny se silnými antivirotickými účinky se používaly v lidovém léčitelství už v období starověku a své místo mají také v moderní medicíně. Mezi mnoha přístupy k prevenci koronavirových chorob bylo ovšem jejich možné využití zatím poněkud podceňováno. „Cist krétský umožňuje vedle terapeutické aplikace také profylaktické použití v rizikových skupinách. Navíc je důležité, že prostřednictvím svého účinku přímo na patogenní zárodek nevede k vytvoření rezistence proti antivirotikům,“ uvedl Ondrej Michlo, zástupce švýcarského holdingu Herb-Pharma. Na základě provedené in vitro studie předpokládáme, že ústní sprej VIROSTOP nastříkaný na sliznici vytváří ochrannou bariéru a tím účinně zabraňuje množení a průnikům virů.

Přípravek VIROSTOP patří mezi volně prodejné zdravotnické pomůcky I. třídy. Registrován byl v Maďarsku v roce 2011. Zakoupit jej lze v kamenných lékárnách nebo například na e-shopu Lekarna.cz. Dosud bylo prodáno více než 1,5 milionu balení ústního a nosního spreje, který je zatím nabízen jako prevence proti chřipce a nemocem z nachlazení, ale do budoucna může sehrát významnou roli v potlačování celosvětové pandemie koronaviru SARS-CoV-2. 

Dr. István Jankovics

Významný maďarský virolog a klinický mikrobiolog vystudoval všeobecné lékařství na Semmelweisově univerzitě v Budapešti. Po nástupu do maďarského Národního ústavu veřejného zdraví se začal věnovat vývoji vakcín proti chřipce. Vědecky působil na katedře biotechnologií na Pasteurově institutu v Paříži, kde identifikoval monoklonální protilátky, a na Lékařské univerzitě v Debrecínu, kde spoluzakládal klinické centrum buněčné terapie na dermatologické klinice. Mezi jeho další zásluhy patří diagnostika lidského cytomegaloviru na základě hybridizace DNA na virologické katedře Vídeňské univerzity. Do roku 2019 vedl Národní chřipkovou laboratoř WHO v Maďarsku. Je držitelem ceny Semmelweis za práci při chřipkové pandemii, Rytířského kříže Řádu za zásluhy Maďarské republiky a dalších významných ocenění. Jeho práce publikovala prestižní vědecká a odborná média. 

Holding Herb-Pharma

Skupina Herb-Pharma zahájila svou činnost v 90. letech 20. století. Tvoří ji mateřská společnost Herb-pharma AG se sídlem ve Švýcarsku, která je finančním investorem, držitelem licencí a receptur na výrobu farmaceutik, nutraceutik, kosmeceutik a zdravotnických prostředků, a další společnosti. Dceřiné firmy působí na Slovensku pod názvem Herb-Pharma Corporation s.r.o., v České republice má slovenská Herb-Pharma Corporation s.r.o. organizační složku Herb-Pharma Corporation s.r.o. odštěpný závod a v Maďarsku pod ní spadá Fytofontana Kft. Holding provozuje vlastní vývojové a výrobní pracoviště, kde působí tým vědců, biologů, lékařů, farmaceutů a chemiků.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments